Loading…

Të njohur si “Arinj uji” mikro kafshët 8 këmbeshe vetmbrohën nga rrezet UV

  • 18/10/2020 | 13:38

Të njohur si “Arinj uji” mikro kafshët 8 këmbeshe vetmbrohën nga rrezet UV

Tardigrades të njohura në popull si arinj uji ose gica myshk, janë një strehë e mikro kafshëve të segmentuara me tetë këmbë të cilat jetojnë në ujë.Edhe pse të vegjël, tardigrades janë të njohur për qëndrueshmërinë e tyre, madje ata  luftojnë rrezet UltraViolete me mburojë të ndezur, transmeton Gazeta Metro.


Ata u përshkruan për herë të parë nga zoologu gjerman Johann August Ephraim Goeze në vitin 1773, i cili i quajti ata ari të vegjël. Ndërsa në vitin 1777, biologu italian Lazzaro Spallanzani i quajti Tardigrada, që do të thotë “shkelës të ngadaltë”.

Shkencëtarët kanë zbuluar edhe një arsye tjetër për t’u bërë përshtypje nga tardigrades; disa nga këto krijesa mikroskopike, gati të pashkatërrueshme mbajnë një “mburojë” të ndezur që i mbron ata nga rrezatimi ultraviolet.

Tardigrades me gypa – të ashtuquajtura edhe gica myshk ose arinj uji – njihen për qëndrueshmërinë e tyre, të afta të përballojnë nxehtësinë ekstreme, të ftohtin dhe presionin, si dhe vakumin e hapësirës. Ata gjithashtu mund t’i mbijetojnë ekspozimit ndaj niveleve të rrezatimit që do të shkatërronte shumë forma të tjera të jetës.

Tani, shkencëtarët kanë zbuluar të dhëna të reja në lidhje me rezistencën ndaj rrezatimit të tardigrades. Eksperimentet me tardigrades në gjininë Paramacrobiotus zbuluan se fluoreshenca i mbron ata si një shtresë kremi dielli, duke transformuar rrezet UltraViolete të dëmshme në dritë blu të padëmshme, sipas një studimi të ri./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë