Loading…

Të pakënaqurit do të kenë 13 deputetë, kush pritet të jetë dorëheqja e radhës nga VV

  • 10/03/2018 | 19:41

Të pakënaqurit do të kenë 13 deputetë, kush pritet të jetë dorëheqja e radhës nga VV

Pakënaqësia në Lëvizjen Vetëvendosje po rezulton ta ndajë këtë parti pothuajse në dysh. Deri tani figurat kryesore të kësaj partie kanë dhënë dorëheqje, dhe ata pritet që të formalizojnë formimin e një grupi të ri parlamentar dhe një partie të re politike.

Deri tani janë bërë 12 deputetë që kanë braktisur partinë me 32 deputetë në Kuvendin e Kosovës të udhëhequr nga Albin Kurti. E fundit që dha dorëheqje është deputetja Besa Baftiu.

Gazeta Metro mëson se shumë shpejt grupi i të pakënaqurve do të dorëzojë kërkesën në Sekretarinë e Kuvendit, për formim të Grupit të ri Parlamentar i ndarë nga Vetëvendosje. Ky grup i cili deri tani ka 12 deputetë, pritet t’i shtohet edhe një.

Deputeti i fundit që pritet të jap dorëheqje nga Vetëvendosje, dhe t’u bashkohet personaliteteve politike si Visar Ymeri, Shpend Ahmeti, Dardan Molliqaj, Dardan Sejdiu e të tjerë, të gjithë këta ndër më të votuarit në Vetëvendosje në zgjedhjet e fundit parlamentare, është deputeti Salih Salihu.

Salih Salihu

Sikurse kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, deputetët Dardan Sejdiu e Fisnik Ismaili, edhe Salihu kishte qenë pjesë e partisë Fryma e Re (FER), e cila në atë kohë drejtohej nga Shpend Ahmeti e Ilir Deda. Kjo me gjasë pritet të jetë një prej arsyejeve që Salihu t’i bashkohet të pakënaqurve, edhe pse ai në gjithë këtë debat të ashpër me akuza e kundërakuza kishte mbajtur pozicion neutral, të paktën publikisht.

Deputetët që deri tani kanë braktisur partinë e Albin Kurtit, e të cilëve pritet të u bashkohet edhe Salih Salihu, janë: Dardan Molliqaj, Visar Ymeri, Dardan Sejdiu, Aida Dërguti, Fisnik Ismaili, Donika Kadaj – Bujupi, Dukagjin Gorani, Driton Çaushi, Besa Baftiu, Faton Topalli, Frashër Krasniqi dhe Shqipe Pantina. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë