Loading…

Të përfshirë edhe amerikanët e britanikët-detaje se si u kap Otoniel, ‘njeriu kryesor i drogës në Kolumbi’

  • 24/10/2021 | 22:38

Të përfshirë edhe amerikanët e britanikët-detaje se si u kap Otoniel, ‘njeriu kryesor i drogës në Kolumbi’

Trafikanti më i kërkuar i drogës në Kolumbi dhe udhëheqësi i bandës më të madhe kriminale të vendit është arrestuar.


Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Dairo Antonio Úsuga, i njohur më mirë si Otoniel, u kap pas një operacioni të përbashkët nga ushtria, forcat ajrore dhe policia të shtunën.

Qeveria kishte ofruar një shpërblim prej 800,000 dollarësh për informacion rreth vendndodhjes së tij, ndërsa SHBA vendosi një shpërblim prej 5 milionë dollarësh për kokën e tij.

Otoniel u kap në “fshehjen” e tij rurale në provincën Antioquia në veriperëndim të Kolumbisë, afër kufirit me Panamanë.

Siç bëjnë të ditur mediat, operacioni përfshinte 500 ushtarë të mbështetur nga 22 helikopterë. Një polic u vra.

Otoniel kishte përdorur një rrjet shtëpish të sigurta rurale për të lëvizur dhe për t’iu shmangur autoriteteve dhe nuk përdorte telefon, përkundrazi u mbështet te korrierët për komunikim.

Shefi i policisë Jorge Vargas ka thënë se bosi i drogës kishte frikë nga kapja, “duke mos iu afruar kurrë zonave të banuara”.

Shefi Vargas tha se lëvizjet e tij u gjurmuan nga më shumë se 50 ekspertë të inteligjencës sinjalizuese duke përdorur imazhe satelitore.

Agjencitë e SHBA dhe Britanisë së Madhe u përfshinë në kërkim.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë