Loading…

‘Të shtifsha në dhe, sa e mirë që më je’: Vetëm shqiptarët e shprehin dashurinë kështu

  • 28/05/2020 | 11:48

‘Të shtifsha në dhe, sa e mirë që më je’: Vetëm shqiptarët e shprehin dashurinë kështu

Populli shqiptar ka disa shprehje të çuditshme, sidomos në shpehjen e dashurisë, Frazat që përzgjedhin ata për t’i treguar dikujt se sa fort e duan janë përveç që të çuditshme, për dikë që nuk është i këtyre anëve edhe të rrezikshme, shkruan Gazeta Metro.


Nuk gjen dikë tjetër në botë, përpos shqiptarit, qoftë nga Shqipëria apo Kosova, e ku do që flasin shqip t’i thotë dikujt ‘të shtifsha në dhe, sa e mirë që më je’, ose ‘të hanksha zemrën’.

Më poshtë Gazeta Metro ju sjellë gjashtë nga këto shrehje që përdorin shqiptarët për t’i treguar prindërve, motrës, vëllasë, bashkëshotes apo bashkshoriti, se sa fort i duan.

1. T’u bëfsha kurban.

2. Të hënksha zemrën.

3. Të shtifsha në dhe sa e mirë/sa i mirë je.

4. Më raftë një pikë, sa i mirë/sa e mirë je.

5. Më raftë një pikë, sa i mirë/sa e mirë je

6. Vdeksha unë për ty.

Ndoshta pikërish këto shprehje kaq të çuditshme i bëjnë shqiptarët edhe më të veçantë nëpër botë./.gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 02/07/2020 | 08:54
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë