Loading…

Teddy, Franklin dhe Eleanor: 8 Libra që eksplorojnë anën tjetër të Roosevelt-ëve

  • 03/07/2020 | 15:23

Teddy, Franklin dhe Eleanor: 8 Libra që eksplorojnë anën tjetër të Roosevelt-ëve

Një dokumentar, sado i shkëlqyeshëm, mund të gërvishtë vetëm sipërfaqen e familjes së jashtëzakonshme Roosevelt, shkruan Metro Libri.

Këto libra kapin aty ku u la filmi i Ken Burns.

“Asnjë kohë e zakonshme” nga Doris Kearns Goodwin

Fituesi i çmimit Pulitzer për histori, “Asnjë Orë e zakonshme” endet së bashku një sërë linjash të historive – Martesa e Eleanor dhe Franklin dhe partneriteti i shquar, jeta e Eleanor si Zonja e Parë, dhe Shtëpia e Bardhë e FDR dhe ndikimi i saj në Amerikë, si dhe në një botë në luftë . Goodwin në mënyrë efektive shkrinë këto detaje dhe histori në një portret intim të Eleanor dhe Franklin dhe të kohës gjatë së cilës lindi një Amerikë e re, moderne.

“Mëngjeset në kale” nga David McCullough

Biografia fituese e çmimit të librit kombëtar që tregon historinë se si i ri Teddy Roosevelt e shndërroi veten nga një djalë me sëmundje në njeriun e fuqishëm që do të bëhej një hero i luftës dhe përfundimisht president i Shteteve të Bashkuara, treguar nga historiani master David McCullough.

“Dita e Mashtrimit” nga Robert Stinnett

Në Ditën e Mashtrimit, Robert Stinnett jep kapitullin përfundimtar për sekretin më të madh të Amerikës dhe katastrofën tonë më të rëndë ushtarake. Duke u bazuar në njëzet vjet kërkime dhe qasje në shumë dokumente të klasifikuara më parë, Stinnett dëshmon se Pearl Harbour nuk ishte një aksident, një dështim i thjeshtë i inteligjencës Amerikane, apo një grusht shteti ushtarak japonez. Duke treguar se paralajmërimi i bollshëm i sulmit ishte në tryezën e FDR dhe, për më tepër, se një plan për të shtyrë Japoninë në luftë ishte iniciuar në nivelet më të larta të qeverisë amerikane, ai përfundon duke ndryshuar thellësisht të kuptuarit tonë për një nga ngjarjet më domethënëse në historinë amerikane.

“Njeriu që u bë” nga James Tobin

Këtu, nga James Tobin, fituesi i çmimit të Rrethit Kombëtar të Kritikëve në biografi, është tregimi i kthimit më të madh në historinë politike Amerikane, një sagë e varrosur gjatë në gjysmë të vërtetës, shtrembërimit dhe mitit – ngjitja dhjetëvjeçare e Franklin Roosevelt nga paraliza drejt Shtëpisë së Bardhë.

“Shoku më i ngushtë” nga Geoffrey C. Ward

Për herë të parë në letër, ditari sekret shumë i vlerësuar, jashtëzakonisht intim dhe çuditërisht zbulues i gruas që kaloi më shumë kohë private me FDR se çdo person tjetër gjatë viteve të tij në Shtëpinë e Bardhë. Në të njëjtën kohë një histori dashurie dhe një kontribut i madh në histori, ajo ofron një pasqyrë të re dramatike për FDR – si burri dhe presidenti.

“Pulpit Bully” nga Doris Kearns Goodwin

Puna mjeshtërore e Doris Kearns Goodwin është një histori dinamike e dekadës së parë të epokës Progresive, ajo kohë e tronditur kur kombi po vinte pa u parë dhe reformat ishin në ajër.

“Bosh pa ty” nga Rodger Streitmatter

Në 1978, më shumë se 3.500 letra të shkruara mbi një miqësi tridhjetë vjeçare midis Eleanor Roosevelt dhe Lorena Hickok u zbuluan nga arkivistët. Edhe pse letrat më të qarta ishin djegur (Lorena i tha vajzës së Eleanor, “Nëna jote nuk ishte gjithmonë aq e matur në letrat e saj për mua”), gjetja ishte ende elektrizuese e mjaftueshme për të krijuar polemikë për natyrën e marrëdhënies së grave. Historiani Rodger Streitmatter ka transkriptuar dhe shënuar më shumë se 300 prej atyre letrave — botuar këtu për herë të parë — dhe i vendosi ato brenda kontekstit të jetës së këtyre dy grave të jashtëzakonshme, duke na lejuar të kuptojmë rolin e kësaj miqësie të mrekullueshme në shndërrimin e Roosevelt në një Zonjë të Parë kryqtare.

“Alienisti” nga Caleb Carr

Të shpejtë dhe të mbërthyer, të mbushur me saktësinë e një historiani, Alienisti hamendëson Epokën e Gilded dhe nënshartesën e tij të pangopur: banesa të këqija dhe pallate të pasura, policë të korruptuar dhe gangsterë të flaktë, që shkëlqejnë shtëpitë e operave dhe mullinjtë e qepur të qepura. Këtu është një Nju Jork gjatë një epoke kur vihet në dyshim besimi i shoqërisë se të gjithë vrasësit kanë lindur, nuk janë bërë, mund të ketë pasoja të papritura dhe të vdekshme./METROLIBRI

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë