Loading…

Teknologjia që do të ndryshojë jetën

  • 12/04/2017 | 20:03

Teknologjia që do të ndryshojë jetën

Teknologjia çdo ditë e më shumë po përparon, si në fushën e celularëve ashtu edhe në makina e mjete tjera që po ndihmojnë aktivitetet tona.


Sot, pas çdo suksesi të njerëzve fshihet puna e teknologjisë, dhe merita e madhe e saj në jetën tonë, duke e ditur se sot pothuajse është e pamundur jeta pa të, transmeton Gazeta Metro

Më poshtë ju sjellë disa mendime të njerzëve që do të  ndryshojnë rrjedhjen e jetës me zbulimet e tyre, dhe që priten të funksionalizohen brenda këtij viti:

New York City Taxi Wide Desktop Background

Një shërbim taksie pa shofer vjen të shpëtojë njerëzit nga trafiku. “Mendojmë se duke kombinuar udhëtimin në ajër dhe tokë do ta shfrytëzojmë më mirë hapësirën e qyteteve tona”, thotë Mathias Thomsen, i firmës “Airbus Urban Air Mobility”. Një kapsulë për rrugën, qiellin dhe shinat është ëndrra e kompanisë së dizenjimit të makinave “Italdesign”, që u paraqit në panairin e makinave të Gjenevës.

1

Së fundi, një mënyrë e re për ta mbajtur biçikletën të sigurt dhe për ta monitoruar nëpërmjet telefonit. Pajisja e quajtur “Bisecu” është dizenjuar nga një grup inxhinierësh koreano-jugorë. Ajo montohet në rrotën e përparme dhe kyçet, ose hapet, nëpërmjet telefonit. Nëse biçikleta lëvizet, aktivizohet një alarm dhe pronari njoftohet me mesazh. Pajisja u prezantua këtë vit në Kongresin Botëror të Pajisjeve të Lëvizshme, dhe mendohet të hyjë në treg gjatë këtij viti.

person-touching-mobile-phone-near-tablet

Dhe nëse ju duhet të dërgoni një email të shpejtë, apo një mesazh pa shtypur gërmat, ju ndihmon “Senstone”. Është një varëse e vogël që mund ta mbani në qafë ose në kyç. Vetëm e prek dhe i flet. Aplikacioni i saj përkthen në çast fjalët e folura në fjalë të shkruara dhe i transmeton nëpërmjet mesazhit apo email-it. Projekti u financua nga një fushatë mbledhje fondesh dhe ekipi ideues ukrainas shpreson ta hedhë në treg pajisjen në muajin korrik./gazetametro.net

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë