Loading…

Telefonat mobil rrisin rrezikun e kancerit në tru

  • 24/03/2017 | 18:56

Telefonat mobil rrisin rrezikun e kancerit në tru

Një studim thotë që telefonat mobil rrisin rrezikun e kancerit në tru për 170%, por një ekspert i rrezatimit thotë që nuk mund të jetë plotësisht e vërtetë.


Kjo është një pyetje që çdo përdorues i telefonisë mobile do të dijë përgjigjen dhe shkenca ofron disa të dhëna, shkruan Daily Mail.

Në vitin 2011, Agjencia Ndërkombëtare për Kërkime mbi Kancerin (IARC), klasifikoi rrezatimin e telefonisë mobile si kancerogjene në grupin 2B.

Klasifikimi është bazuar kryesisht në dëshmitë nga studimet e popullsisë.

Një studim nga grupi INTERPHONE i financuar nga Bashkimi Evropian dhe një tjetër i udhëhequr nga L. Hardell, një epidemiolog suedez, tregoi një rrezik në rritje (40-170 për qind) të zhvillimit të gliomës, një malinje e kancerit të trurit, në njerëzit që përdorën telefonin mobil për 30 minuta në ditë dhe më shumë, për më shumë se dhjetë vjet./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë