Loading…

Tensionohet situata në Maqedoni, gjakoset kreu i opozitës Zoran Zaev (Foto)

  • 27/04/2017 | 19:45

Tensionohet situata në Maqedoni, gjakoset kreu i opozitës Zoran Zaev (Foto)

Maqedonia është në prag të luftës civile. Situata u tensionua kur u zgjodh Talat Xhaferi në krye të Parlamentit të Maqedonisë.


Partia e Gruevskit, VMRO-DMPNE kundërshtoi fort zgjedhjen e Xhaferit me mbështetje të LSDM dhe BDI. Në këtë moment, në ambientet e Parlamentit të Maqedonisë kanë hyrë protestues dhe mbështetës të forcave të ndryshme parlamentare, duke u përpleshur me njëri-tjetrin.

Nga kaosi dhe dhuna, është gjakosur në fytyrë edhe kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev. Gjendja e tij është jashtë rrezikut për jetën. Mediat maqedonase raportojnë se ekziston rreziku i shpërthimit të një lufte etnike mes shqiptarëve dhe maqedonasve.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë