Loading…

Tërhiqet Dacic: Jam i gatshëm për pasoja nëse kam gabuar në debat me Vlora Çitakun

  • 13/06/2019 | 11:13

Tërhiqet Dacic: Jam i gatshëm për pasoja nëse kam gabuar në debat me Vlora Çitakun

Shefi i diplomacisë serbe Ivica Dacic ka thënë sot se është i gatshëm të bartë “kosnekuenca për punën e tij”, nëse vlerësohet se ka vepruar gabimisht kur ka diskutuar me ambasadoren e Kosovës në ShBA Vlora Çitaku pas mbledhjes së para do dite të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, transmeton Dacic.


“Kam reaguar si çdo njeri i ndershëm ndaj rrenës”, ka thënë Dacic në TV “Pink”, duke folur për regaimin e tij ndaj deklaratës së Çitakut se Serbia e ka kolonizuar Kosovën.

Ai kë thënë më tej se “kush e ka hallin se çfarë kush i ka thënë kujt pas mbledhjes, apo e ka dëgjuar kush se çfarë flitet pas mbledhjes”.

Sipas Dacicit, ndaj diplomatëve veprohet me diplomaci, e “nëse dikush rrenë, atëherë nuk ia kthen faqen tjetër”.

“Nëse dikush me gjuan me gur, unë nuk ia kthej me lule, bën, por në saksi”, ka thënë Dacic, transmeton “Danas”.

Në mbledhjen e fundit të Këshillit të Sigurimit, ku u debatuar për Kosovën, Ivica Dacic, e ka humbur toruan dhe pas mbledhjes ka fyer ambasadoren e Kosovës, Vlora Citaku, dhe delegacionin që e shoqëronte.

Po ashtu, Dacic, me fjalët që ka përdorur ka fyer edhe SHBA-të e Britaninë e Madhe duke i quajtur kolonialistë.

Menjëherë pas përfundimit të mbledhjes, Daciq kishte shkuar tek ambasadorja e Çitaku e cila po fliste me përfaqësues të delegacioneve amerikane dhe britanike.

Se Dacic bërtet duke fyer ambasadoren Çitaku, e ka konfirmuar edhe ambasadroja jonë.

“Ata me të cilët je dukë qëndruar janë kolonialistët tuaj”, citon Çitaku të ketë thënë Daciq teksa ambasadorja e Kosovës ishte në prani të zyrtarëve amerikanë dhe britanikë. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë