Loading…

Tërmet i vdekjeprurës në Iran

  • 08/11/2019 | 16:04

Tërmet i vdekjeprurës në Iran

Së paku gjashtë njerëz u vranë dhe qindra të tjerë u plagosën nga një tërmet në veriperëndim të Iranit, transmeton Gazeta Metro.

Tërmeti, prej 5.9 shkallësh të Richter, goditi në orët e hershme të së premtes në provincën Azerbajxhani Lindor, njoftoi Qendra Sizmologjike e Iranit.

Sipas raporteve në televizionin shtetëror, shumica e të plagosurve janë shkaktuar kur turmat kanë shtyrë njëra-tjetrën.

Dridhjet e tokës u tha se u ndjenë edhe në Teheran.

Irani shtrihet në dy pllaka kryesore tektonike dhe është i prirë ndaj aktivitetit të shpeshtë sizmik.

Në vitin 2003, një tërmet prej 6.6 shkallësh të Richterit ka shkatërruar qytetin historik Bam në juglindje të Iranit, duke vrarë 26,000 njerëz.

Më vonë, më 2017, një tërmet me magnitudë 7, në kufirin Iran-Irak, ka lënë së paku 600 njerëz të vrarë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë