Loading…

Testi i gjakut i cili mund të zbulojë pesë lloje të kancerit katër vite para shfaqjes së simptomave

  • 26/07/2020 | 09:33

Testi i gjakut i cili mund të zbulojë pesë lloje të kancerit katër vite para shfaqjes së simptomave

Një test i thjeshtë gjaku mund të zbulojë pesë lloje të kancerit deri në katër vjet para se të shfaqen ndonjë simptomë, pretendojnë shkencëtarët. 


‘Biopsia e lëngshme’, e quajtur PanSeer, analizon mostrat e gjakut për fragmente të imëta të ADN-së të lëshuara nga tumoret e stomakut, ezofagut, zorrëve, mushkërive dhe mëlçisë.

Hulumtimet zbuluan se mund të zbulonin llojet e ndryshme të kancerit deri në katër vjet para metodave standarde të diagnostikimit.

Shkencëtarët që qëndronin pas studimit thanë se nuk ka të ngjarë që testi të parashikonte kancerin, por përkundrazi të zbulonte tumore të cilat akoma nuk kishin shkaktuar simptoma.

Biopsitë e lëngshme shpresohet të revolucionarizojnë diagnostikimin e kancerit duke qenë në gjendje të kapin ato me rritje të ngadaltë vite përpara, pa pasur nevojë të përdorin metoda invazive.

Teknika aktuale e shqyrtimit përfshijnë teste të imazheve ose biopsi konvencionale – të cilat shohin një pjesë të një organi të hequr në mënyrë kirurgjike për t’u inspektuar për shenja të sëmundjes.

Biopsitë e lëngshme janë bërë qendër e ekipeve kërkimore në të gjithë botën.

Por, pak kanë qenë në gjendje të zbulojnë tumoret para se të shfaqen simptomat. Ekspertët kanë vlerësuar rezultatet ’emocionuese’ të studimit, i cili u botua në revistën Nature Communications.

Por, ata paralajmëruan se është shumë shpejt të thuash që testi pionier në të vërtetë funksionon dhe kërkuan prova më të mëdha për mijëra pacientë për të konfirmuar rezultatet e hershme. Testi i ri pastron ADN-në e plazmës së gjakut për të kërkuar shenja unike të lëshuara nga tumoret.

Profesori Kun Zhang, një nga autorët e studimit dhe i bazuar në Universitetin e Kalifornisë, San Diego, tha: “Qëllimi përfundimtar do të ishte kryerja e testeve të gjakut si kjo në mënyrë rutinore gjatë kontrolleve vjetore të shëndetit”.

“Por, fokusi i menjëhershëm është të testimi i njerëzve në rrezik më të lartë, bazuar në historinë e familjes, moshën ose faktorët e tjerë të njohur të rrezikut”.

Autorët analizuan mostra të plazmës – një lëng me ngjyrë kashte të gjetur në gjak – nga 605 persona që nuk shfaqnin ndonjë simptomë të ndonjë prej pesë kancereve të ndryshme. Pothuajse 200 nga pjesëmarrësit u diagnostikuan më vonë me një nga sëmundjet.

Shkencëtarët gjithashtu shikuan ekzemplarë nga 223 pacientë shtesë të diagnostikuar me kancer për të trajnuar testin, kështu që ajo dinte të zbulonte tumoret duke pastruar gjakun.

Rezultatet treguan se PanSeer ishte në gjendje të dallonte kancerin në 95 për qind të pjesëmarrësve që nuk kishin ndonjë simptomë kur mostrat u mblodhën dhe u diagnostikuan me sëmundjen më vonë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë