Loading…

Testohet ilaçi kundër dëmtimeve në mushkëri nga Covid-19

  • 08/08/2020 | 23:46

Testohet ilaçi kundër dëmtimeve në mushkëri nga Covid-19

Një spital në Majami do të jetë i pari në vend që do të testojë një trajtim të mundshëm antiCOVID-19 te njerëzit.


Qendra kërkimore në Spitalin e Përgjithshëm “Westchester” në Coral Terrace është në rrugë e sipër për të regjistruar pacientët që do të testojnë Ifenprodil-in, një pilulë e zhvilluar në vitet 1970 për të trajtuar çrregullimet e qarkullimit të gjakut, që mund të lehtësojë disa efekte anësore të COVID-19 në mushkëri.

“Vetëm duke parë rezultatet e hulumtimit, është befasuese”, tha Mark Williams, drejtori mjekësor i “Algernon Pharmaceuticals”, kompania kanadeze për riprodhimin e ilaçeve, që heton ilaçet e paracaktuara për aplikime në sëmundje të reja.

“Ilaçi ynë mund të ketë një shans të mirë në modulimin e sëmundjes dhe shpresojmë të zvogëlojë shumë nga dëmtimet që mund të ndodhin në mushkëri”, shtoi ai.

“Algernon” do ta testojë ilaçin mbi 150 pacientë në të gjithë botën.

Vendet përfshijnë Australinë, Rumaninë, Filipinet dhe SHBA-në.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë