Loading…

Tetë libra që janë të vegjël, por të fuqishëm

  • 23/07/2020 | 23:23

Tetë libra që janë të vegjël, por të fuqishëm

Është një lloj i veçantë kënaqësie të nisësh dhe të përfundosh një libër të shkurtër brenda një dite dhe ta shtosh atë në regjistrin e leximit. Nëse jeni duke kërkuar të arrini qëllimin që i keni vendosur vetes për numrin e librave që do të lexoni brenda vitit ose thjesht kërkoni një libër për ta filluar dhe përfunduar në një pasdite, këtu janë tetë lexime të shkurtra që janë të lehta në numërimin e faqeve, por jo në thelb.

Lista e përbërë nga tetë libra të shkurtër, por fantastikë, përfshin:

“Të preferuarat e tij” nga Kate Walbert

Një natë, tre vajza adoleshente “huazojnë” një karrocë golfi dhe të dehura vozisin me të gjithë shpejtësinë  e mundshme. Kur përplaset, njëra prej vajzave hidhet nga karroca dhe vdes. Shoferi, Jo, largohet nga qyteti i saj i lindjes dhe regjistrohet në një shkollë prestigjioze të konviktit, ku ajo duhet të pajtohet me ngjarjet shkatërruese të së kaluarës së saj – dhe mësuesin e dashur, grabitqar që pushton jetën e saj të tanishme.

Numri i faqeve: 160 faqe

“Shëtitjet me burra” nga Ann Beattie

Në 1980 në New York City, Jane, një valediktoriane e freskët nga Harvardi, takon Neil, një shkrimtar dehës, 20 vjet më të madh se ajo. Të dy bëhen shpejt të dashuruar, duke jetuar së bashku në një gur ranor të Chelseas dhe Neil zbulon rregullat e tij për një jetë të jetuar mirë. Por siguritë e Neil, Jane zbulon, maskojnë mashtrimet e tij. Edukimi i saj i vërtetë fillon.

Numri i faqeve: 112 faqe

“Ngrohtësitë” nga Rodrigo Hasbún

Menjëherë pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, Hansi egocentrik dhe i jashtëzakonshëm, dikur kameraman për një propagandist nazist, arratiset në Bolivi me familjen e tij për të filluar përsëri. Atje, ai fillon një ekspeditë në kërkim të qytetit të humbur të Inca të Paititít, duke kërkuar dy nga vajzat e tij për t’u bashkuar me të në kërkimin e tij të çuditshëm në thellësitë e Amazonës, me pasoja katastrofike.

Numri i faqeve: 144 faqe

“Një tjetër Brooklyn” nga Jacqueline Woodson

Vrapimi në një shoqe të shumë kohëve më parë vë në lëvizje kujtimet për Augustinën, duke e rikthyer atë përsëri në fëmijërinë e saj në vitet 1970 të Brooklyn, kur bota ishte plot me premtime dhe rreziqe. Ky roman jep hollësisht një miqësi të fuqishme, të pashlyeshme dhe fluturuese që bashkoi katër jetë të reja.

Numri i faqeve: 192 faqe

“Perëndim” nga Carys Davies

Kur seleksionuesi i mushkave të vogla, Cy Bellman, lexon në gazetë se eshtrat kolosale të lashta janë zbuluar në Kentucky dhe përbindësh gjigandë mund të bredhin ende në shkretëtirën përtej lumit Missisippi, ai niset nga shtëpia e tij e vogël e Pensilvanisë për të parë veten e tij, duke u zhytur në kokë në të panjohurën .

Numri i faqeve: 160 faqe

“Trupi” nga Stephen King

Dymbëdhjetë vjeçari Gordie Lachance dëgjon një thashetheme se trupi i një fëmije të zhdukur është shtrirë përgjatë gjurmëve të hekurudhave, kështu që ai dhe tre miqtë e tij u nisën ta shohin atë. Gjatë udhëtimit të tyre, Gordie, Chris, Teddy dhe Vern pajtohen me vdekjen dhe të vërtetat e ashpra të rritjes në një qytet të vogël fabrike, që nuk ofron shumë në rrugën e një të ardhme.

Numri i faqeve: 192 faqe

“Asgjësim” nga Jeff VanderMeer

Ky roman i hollë ndjek katër gra: një antropologe, një anketuese, një psikologe dhe një biologe, pasi ato futen në Zonën X misterioze, të karantinuar. Ato duhet të përpiqen të bëjnë atë që 11 skuadra para tyre nuk kanë arritur të bëni: të vendosin terrenin në hartë, të regjistrojnë vrojtime dhe të kthehen të gjalla.

Numri i faqeve: 208 faqe

“Dhoma e Giovannit” nga James Baldwin

David, e fejuara e të cilit, Hella, është duke shkuar në një udhëtim, takohet me një banakier të quajtur Giovanni, ndaj të cilit ai tërhiqet jashtëzakonisht shumë. Ata fillojnë një aferë, por kthimi i Hella në shtëpi sjell marrëdhënien e Davidit me Giovanni në një krizë që spiralizon shpejt në tragjedi.

Numri i faqeve: 176 faqe

Më të fundit
...
  • 08/08/2020 | 23:53
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë