Loading…

Tetë romane nga dy autore që duhet t’i lexoni

  • 08/10/2020 | 22:48

Tetë romane nga dy autore që duhet t’i lexoni

Përpiqemi shumë që të mos i fusim autorët në asnjë lloj kutie, por kemi etiketuar autorë herë pas here. Dhe etiketa që përdorim është “goditje e pagabueshme”. Për ne, Jennifer Weiner hyn në atë kategori. Ndërsa Ruth Ware është autore e pjesëve magjepëse të pezullimit letrar. Të dyja janë të shkëlqyeshme në atë që bëjnë, prandaj vendosëm t’ju sjellim disa nga xhevahirët e tyre.


Pavarësisht nëse keni qenë një tifoze prej kohësh të këtyre shkrimtareve të jashtëzakonshme ose thjesht po zhyteni në rreshtat e tyre të përdredhur, këtu janë disa tituj që duhen lexuar për t’i shtuar në raftin tuaj.

“Loja e gënjeshtrës” nga Ruth Ware

Ky roman atmosferik dhe i përdredhur  ndjek katër vajza që ishin shoqet më të mira në Salten, një shkollë me konvikt të shkallës së dytë pranë shkëmbinjve  përgjatë  Kanalit Anglez. Grupi u bë i pandashëm dhe ishin të njohur për të luajtur “Lojën e gënjeshtrave”. Por pa e ditur ata në atë kohë, kjo lojë e vogël kishte pasoja. Duke shkuar-përpara për  të tashmen,  tre nga gratë – Fatimes, Thea, dhe Isa – të gjithë marrin një tekst nga shoqja e tyre e klikës Kate. Teksa të katërta bashkohen në Salten e sotme, ata e kuptojnë që e kaluara e tyre e përbashkët nuk ishte varrosur aq sigurt sa kishin shpresuar dikur.

“Vdekja e zonjës Westaway” nga Ruth Ware

Pasi Hal merr një letër misterioze duke i lënë asaj një trashëgimi të konsiderueshme, ajo kupton shumë shpejt se letra iu dërgua një personi të gabuar. Por ajo gjithashtu ka një ide në kokën e saj që intuita e saj dhe aftësitë e leximit të kartës tarot mund ta ndihmojnë atë të kërkojë paratë gjithsesi. Së shpejti, Hal e gjen veten në varrimin e të ndjerit  . . . ku i bie në mend se ka diçka shumë, shumë të gabuar në lidhje me këtë situatë të çuditshme dhe trashëgiminë në qendër të saj.

“Gruaja në kabinën 10” nga Ruth Ware

Si shkrimtar për një revistë udhëtimesh, Lo Blacklockut i është caktuar projekti i një jete të tërë: udhëtimi për një javë në një lundrim luksoz për një histori. Por kur gjërat papritmas marrin një kthesë për gjendjen më të keqe , ajo e kupton se është futur më thellë se që kishte menduar. Një natë Lo është dëshmitare e një gruaje që hidhet në det. Sidoqoftë, mëngjesin tjetër anija vazhdon sikur asgjë nuk ka ndodhur dhe të gjithë pasagjerët mbeten të përgjegjshëm. Duke u përpjekur me dëshpërim të përcjellë tragjedinë që ajo pa,  Lo  ka një udhëtim të shqetësuar, të vështirë dhe të mbushur me kthesa të papritura.

“Në një dru të errët, të errët” nga Ruth Ware

Shkrimtarja e përkohshme Leonora është e ftuar në fshatin anglez për atë që pret të jetë një pushim komod, i mbushur me argëtim. Por gjërat shpejt bëhen ogurzeza dhe të errëta në mbrëmje. Zbulime ndahen në mesin e miqve dhe  një shkurajuese kujtesës rishfaqet për Leonorën.

“Kë doni” nga Jennifer Weiner

Publikimi më i fundit i trillimeve i Weiner përqendrohet në dy personazhe, Rachel Blum dhe Andy Landis, të cilët takohen një natë në një urgjencë në spital. Rachel është një pacient veteran me ER që ka një defekt të lindur të zemrës dhe Andi është i sapoardhuri që sapo ka thyer krahun. Ajo që vijon është një jetë e tërë takimesh rastësore dhe ngjarjesh të ashpra që ndryshojnë dhe ndikojnë në rrjedhën e jetës së tyre.

“Shokë të ngushtë përgjithmonë” nga Jennifer Weiner

Dy miq testojnë kufijtë e miqësisë dhe kërkojnë të kuptojnë se sa forcë mund të mbajë lidhja e tyre. Addie dhe Valerie besojnë që kur janë nëntë vjeç se do të jenë miqtë më të mirë përgjithmonë. Sidoqoftë, në një histori të njohur të tradhëtisë, Val do të mirëpritet nga vajzat e njohura në shkollë ndërsa Addie do të shmanget. Ndërsa vitet kalojnë, Valerie fiton një vend si vajza lokale e motit dhe Addie është ende e mbërthyer në shtëpi duke luajtur kujdestare për një vëlla të sëmurë. Një natë Addie kthehet në shtëpi për të parë Valin që qëndronte në dhomën e saj të ndenjes me gjak në duar dhe pallto. Ajo shikon Addin dhe i thotë: “Diçka e tmerrshme ka ndodhur dhe ti je i vetmi që mund të ndihmosh.” NPR e ka quajtur librin “Një i libër zgjuar,përrallë zanash e zgjuar për të rriturit ”dhe USA Today tha “Një nga heroinat tona të preferuara të verës.” Kjo është perfekte për ata që kënaqen me Alice Hoffman, Jodi Picoult dhe Celeste Ng.

“Në këpucët e saj” nga Jennifer Weiner

Në romanin e dytë të Weiner-it takojmë Rose Feller, një avokate me fuqi të lartë, me pasion për romanet romantike dhe shije të patëmetë në këpucë. Ajo ka një dollap të mbushur me to, problemi i vetëm është që ajo kurrë nuk i vesh. Në atë dollap ato qëndrojnë. Sidoqoftë motra e saj Megi është krejt e kundërta. Ajo është dikush që di se si të dalë atje. Ajo ëndërron të jetë një yll dhe të gjithë i thonë asaj se ka pamjen dhe karizmën për ta bërë atë një. Të dy motrat nuk mund të ishin më të kundërta dhe nuk mund të kishin më nevojë për njëra-tjetrën. Weiner tregon te dy motrat një dyzim që shpesh gjendet te vëllezërit dhe motrat. Kur bëhet fjalë për motrat – ato shpesh janë yin për yang-un tuaj. Kjo e veçantë është më e mira për adhuruesit e Liane Moriarty dhe Elin Hilderbrand. Nëse sapo keni filluar në gjurmët tuaja të Jennifer Weiner, ne themi që të filloni me këtë dhe nuk do të pendoheni.

“Natën e mirë Askush” nga Jennifer Weiner

Weiner u kthye në lagjet periferike me këtë mister të vrasjes të vendosur në Connecticut. Kur Kate Klein pranon të transferohet në periferi me burrin e saj për të rritur familjen e tyre, ajo kurrë nuk priste të mërzitej kaq shumë. Kjo është derisa një nga supermamit e lagjes të përfundojë e vdekur. Kurioz për këtë eksitim të ri në qytetin e saj të përgjumur, Kate fillon një hetim amator të dobësisë ndërsa të vegjlit e saj janë në shkollën e çerdheve. Ajo që ajo zbulon në të kaluarën e gruas së vrarë duket se spiralizohet dita-ditës në një botë të fasadës së errët të gardhit të fshehtë. Baltimore Sun e quajti atë një “të marrë me humor në vatër, shtëpi dhe vrasje.”

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë