Loading…

Dekorohet shefi i OSBE, Daan Everts

  • 18/11/2016 | 16:34

Dekorohet shefi i OSBE, Daan Everts

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim ish-shefin e Misionit të OSBE-së në Kosovë në periudhën 1999-2001, Daan Everts.

Me këtë rast, presidenti Thaçi ka dekoruar atë me Medaljen e Meritave për kontributin e tij në ndërtimin e institucioneve demokratike, në avancimin e të drejtave të njeriut, si dhe në krijimin e mirëbesimit ndërmjet komuniteteve në Kosovë.

Presidenti Thaçi e ka falënderuar ambasadorin Everts për punën e tij të shkëlqyer që e ka bërë për vite të tëra në periudhën e pasluftës në Kosovë.

“Ai ka bërë një punë të shkëlqyeshme në fillimin e demokracisë në Kosovë, në fillimin e ndërtimit të institucioneve demokratike, të partive politike, të organizimit të zgjedhjeve të lira, lokale dhe të përgjithshme, të parat në historinë e Kosovës në vitin 2000-2001”, ka shtuar ai.

Presidenti ka thënë se ambasadori Everts, si shef i OSBE-së, ka bërë punë të madhe edhe në integrimin e të gjitha komuniteteve në shoqëri dhe në institucionet e Kosovës.

“Falë këtij angazhimi kam vendosur si president i Republikës së Kosovës që të ndaj çmimin e meritave presidenciale për ambasadorin Daan Everts, për atë rol të tij në ndërtimin e paqes, demokracisë në Kosovë”, ka theksuar Thaçi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë