Loading…

Thaçi dhe Vucic sërish bisedojnë në telefon

  • 07/03/2017 | 15:44

Thaçi dhe Vucic sërish bisedojnë në telefon

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeministri serb Aleksandar Vucic kanë biseduar me telefon. Siç është kumtuar nga qeveria serbe, e më pash edhe nga presidenti Thaçi përmes një njoftimi në Twitter, tema e bisedës ishin rëndësia e vizitës së Frederica Mogherini’it në rajon të Ballkanit Perëndimor.


Dy bashkëbiseduesit janë dakorduar se bisedimet dhe dialogu në mes të dy vendeve është me rëndësi thelbësore për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit dhe kanë theksuar angazhim për implementimin e marrëveshjes së Brukselit, përcjellë gazetametro.net.

Thaçi me këtë rast ka thënë se ai beson që dialogu do të sjellë një epokë të re në Ballkan.

Frederikca Mogherini dje informoi ministrat e jashtëm dhe të mbrojtjes mbi vizitës së saj në Ballkanin Perëndimor, ndërsa të enjten do të informojë shefat e shteteve të anëtarëve të Bashkimit Evropian.

Mogherini pas takimit ka thënë se ministrat “kanë theksuar mesazhin e qartë dhe unanim regjionit dhe çdonjërit prej gjashtë partnerëve në Ballkanin Perëndimor”. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë