Loading…

Thaçi i gëzohet qëndrimit amerikan për ushtrinë

  • 28/01/2017 | 13:53

Thaçi i gëzohet qëndrimit amerikan për ushtrinë

Presidenti Hashim Thaçi përshëndeti sot deklaratën e sekretarit amerikan të Mbrojtjes për krijimin e ushtrisë së Kosovës.


Pasi doli nga Konferenca Vjetore e Prokurorëve, Presidenti Hashim Thaçi duke folur për veriun, përshëndeti qëndrimin e sekretarit amerikan të Mbrojtjes James Mattis për krijimin e ushtrisë së Kosovës.

“Më lejoni gjithashtu që ta përshëndes qëndrimin e sekretarit të mbrojtjes së Shteteve të Bashkuara të Amerikës Mattis për Kosovën, për themelimin e ushtrisë së Kosovës,” tha Thaçi.

Dje nëpër medie u raportua për një dokument të sekretarit Mattis drejtuar senatit në të cilin kërkohej të krijohej ushtria e Kosovës.

Thaçi më tutje deklaroi se Kosova do të jetë edhe në administratën e Trump-it nën vëmendjen amerikane.

“Edhe nga kontaktet me administratën e re të Amerikës së Presidentit Trump Kosova do të vazhdojë të mbetet në fokus të thellë të SHBA-së me një politikë të kujdesshme për konsolidimin dhe afirmimin e shtetit tonë për thellimin e raporteve specilae dhe të përhershmë mes Kosovës dhe SHBA-ve,” tha Thaçi.

Duke folur për veriun, Thaçi deklaroi se nuk pret tensione.
“Nuk pres ngritje të tensioneve, përkundrazi pres një koordinim dhe veprime të koordinuara që mundësojnë lëvizjen e lirë të njerëzve dhe mallrave,” tha Thaçi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë