Loading…

Thaçi në aksion, u dërgon ftesa partive për anëtarët e rinj të KQZ’së

  • 14/01/2020 | 12:11

Thaçi në aksion, u dërgon ftesa partive për anëtarët e rinj të KQZ’së

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shumë shpejtë do ta ketë përbërjen e re të saj, pas zgjedhjeve të reja të mbajtur në tetor të vitit të kaluar.


Mësohet se Presidenti, Hashim Thaçi, u ka dërguar ftesa partive politike për t’i propozuar anëtarët e rinj të KQZ’së.

Ky veprim i Thaçit është mbështetur në Ligjin për Zgjedhjet e përgjithshme në Kosovë. Kësisoj, i pari i shtetit është bazuar konkretisht në ligjin për mandate dhe emërime të anëtarëve të KQZ’së, shkruan Indeksonline

Afati që partitë politike t’ia dërgojnë emrat është 27 janari, kjo duke u mbështetur në ligjet përkatëse.

“Mandati i anëtarëve të KQZ-së fillon jo më vonë se gjashtëdhjetë (60) ditë pas certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve për Kuvend”, specifikohet në ligjin për zgjedhjet”.

Ndërsa, Indeksonline mëson se përbërja e re do të ketë 90% ndryshime pasi disa prej anëtarëve s’kanë mundësi të jenë në mandatin e tretë.

“Sikurse është rasti me anëtarët nga VV, PDK, KDTP… ata i kane përfunduar nga 3 mandate”, thotë ky burim.

Përbërja e re në KQZ do të jetë kjo: Vetëvendosje-2, LDK 1, LDK-1, AAK-1, NISMA-1, MINORITETET-4, Kryetarja KQZ-1. Gjithsej, 11 anëtarë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë