Loading…

Thaçi: Nga Merkel dhe Macron do të kërkojë liberalizimin e vizave për kosovarët

  • 18/04/2019 | 22:14

Thaçi: Nga Merkel dhe Macron do të kërkojë liberalizimin e vizave për kosovarët

Presidenti i vendit Hashim Thaçi, ka thënë se nga kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron do të kërkojë liberalizimin e vizave për Kosovën, transmeton Gazeta Metro.

Thaçi ka thënë se nga Merkel dhe Macron do të kërkojë respektimin e marrëveshjes, kosovarëve duhet t’i liberalizohen vizat.

“Në Berlin nuk do të ketë dialog dhe ballafaqim Kosovë-Serbi, ajo që pres dhe një lloj konfirmimi nga Macron dhe Merkel ta mbështesin Kosovën për liberalizimin e vizave, pasi kjo është një kontratë, nësë kjo nuk ndodhë për Kosovën ky takim është i kotë dhe shumë i zbehtë”, tha Thaçi në Zona e Debatit.

Takimi i Berlinit pritet të mbahet me 29 prill, ku dy liderët e vendit Hashim Thaçi dhe Ramush Haradinaj pritet të jenë të pranishëm në këtë samit, po ashtu aty do të jenë edhe homologët e tyre, Aleksandar Vucic dhe Ana Brnabic./gazetametro.net

Thaçi për takimin me Merkel dhe Macron: Këto janë 3 çështjet që do të bisedohen në Berlin

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë