Loading…

Thaçi niset për Bruksel, paralajmëron takim të vështirë me Vucic’in

  • 07/11/2018 | 17:08

Thaçi niset për Bruksel, paralajmëron takim të vështirë me Vucic’in

Të enjten në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Ky është takimi i katërt i fazës finale për arritjen e marrëveshjes mes dy vendeve.


Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi përmes një postimi në Twitter e ka konfirmuar se është nisur për në Bruksel për një takim të cilin e ka quajtur të vështirë që do ta ketë me presidentin serb Vucic, njofton gazetametro.net.

Thaçi ka shkruar se është e domosdoshme arritja e një marrëveshje përfundimtare mes dy vendeve, pasi kjo hapë perspektivën për anëtarësimin e Kosovës në BE dhe OKB.

“Gjatë rrugës për në Bruksel për një takim tjetër të vështirë me homologun e Serbisë, por një të domosdoshme për të arritur marrëveshjen përfundimtare dhe gjithëpërfshirëse ligjore ndërmjet Serbisë dhe Kosovës. Vetëm kjo do të hapë perspektivën e BE-së për vendet tona dhe do të sigurojë anëtarësimin në OKB për Kosovën”, thuhet në postimin e Thaçit./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë