Loading…

Thaçin në bisedime e kërkoi BE’ja

  • 24/01/2017 | 19:01

Thaçin në bisedime e kërkoi BE’ja

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, duke folur për zhvillimet e fundit politike në vend, veçanrisht për kalimin e dialogut në nivel presidentësh, ka thënë se kjo nuk ka ndodhur vetëm shkaku i insistimit të presidentit Hashim Thaçi, por edhe me kërkesë të vet BE’së.

“Pjesëmarrjen e Thaçit në Bruksel e përbëjnë dy elemente, nuk është vetëm insistimi i tij të marrë pjesë, por edhe insistimi i BE-së”.

“Ndoshta kjo ka ndodhur për shkak edhe të Nikoliqit, sepse është dashur të detyrojnë atë të ulet në tavolinë në bisedim. Kur Thaçi është ulur aty është dashur të jetë edhe Nikoliqi”.

Gashi në emisionin Info Magazine në Klan Kosova ka thënë se situata e zhvilluar kohëve të fundit dërgon në tensionim.

“Nëse e shohim situatën në nivel ndërkombëtar ka zhvillime mjaft të rëndësishme që kanë krijuar vatra krize edhe në Ballkan si dhe vende të tjera”, ka thënë Gashi.

“Në situatën e brendshme, ka pasur zhvillime interesante dhe shohim se çështja e bisedimeve me Serbinë ka hyrë në një status-quo të heshtur”.

Sipas tij Serbisë nuk i ka konvenuar situata aktuale e bisedimeve me Kosovën, andaj edhe ka marrë veprime.

“Ata kanë bërë ndërhyrje direkte me ndërtimin e murit, kur e panë se me murin nuk kanë ndikim, ata e nisën edhe më trenin”. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë