Loading…

Thanë se do blinin sistemet anti-raketore ruse: SHBA paralajmëron Turqinë

  • 27/09/2021 | 13:07

Thanë se do blinin sistemet anti-raketore ruse: SHBA paralajmëron Turqinë

Pas deklaratës së presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan për blerjen e një pakete të dytë avionësh S-400 nga Moska, ka reaguar departamenti amerikan i shtetit.


Një zëdhënësi departamentit të Shtetit ka bërë me dije këtë të hënë se nëse një gjë e tillë do të bëhet e mundur, atëherë ndaj Turqisë do të vendosen sanksione të reja shtesë.

“Ne i bëjmë thirrje Turqisë në çdo mundësi dhe në çdo nivel që të mos ketë një paketë tjetër të S-400 pajisje ushtarake ruse që ai ka marrë më parë. Ne vazhdojmë t’ia bëjmë të qartë Turqisë se çdo treg i rëndësishëm i pajisjeve të reja ushtarake do të rezultojë në sanksione të reja nën CAATSA. Këto sanksione do të jenë të ndara, përveç atyre të vendosura në dhjetor 2020. Shtetet e Bashkuara e konsiderojnë Turqinë një aleat dhe një vend mik, ndaj vijojnë përpjekjet për të forcuar marrëdhëniet dypalëshe edhe kur ata nuk pajtohen,” ka thënë ajo.

Erdogan në intervistën e tij të fundit ka deklaruar se Biden, ka thënë vazhdimisht se promovimi i demokracisë dhe i të drejtave dhe lirive në të gjithë botën është qendra e politikës së tij të jashtme.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë