Loading…

“The Great Train Robery”, filmi i parë i shfaqur në Shqipëri më 1908

  • 23/05/2019 | 08:18

“The Great Train Robery”, filmi i parë i shfaqur në Shqipëri më 1908

Sipas raportimeve në librin e Gerard Girard mbi fillesat e fotografisë në Shqipëri, filmi i një vendi është shfaqur në vitin 1908 në qytetin e Korçës, vetëm 5 vjet pas premierës në SHBA, raporton “Albanian Miscellanea”.


“Në Shqipëri, shfaqja e filmit të parë ka ndodhur në Korçë, më 1908.

Sipas një raportimi, ishte filmi amerikan ‘The Great Train Robery’, i shfaqur me ndihmën e një projektori, i sjellë nga Selaniku”, shkruan Girard në librin e tij.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë