Loading…

Paramilitarët rus që donin të vrisnin Gjukanoviqin

  • 11/11/2016 | 16:44

Paramilitarët rus që donin të vrisnin Gjukanoviqin

Plani ishte që të krijohen trazira në Parlamentin e Podgoricës, të qëllohet Millo Gjukanoviq dhe të instalohet një parti pro-Moskës.

Serbia ka depërtuar një grup të rusëve të dyshuar për përfshirjen në një komplot për grusht-shtet në Malin e Zi, mëson The Guardian, transmeton Gazeta Express, të cilët deshën të merrnin një kthesë të fundit duke kërcënuar jetën e dy kryeministrave të Europës.

Komplotistët dyshohet se u veshën me uniforma të policisë për ta sulmuar Parlamentin e Malit të Zi në Podgoricë, kryeministrin Millo Gjukanoviq dhe për të instaluar një parti pro-Moskës.

Shenjat e gishtave të rusëve në komplotin e tetorit kanë rritur intrigën për ambiciet e Moskës në një pjesë të Europës që mendohet deri tani të gravitojë drejtë orbitës së BE’së.

Një grup prej 20 serbëve dhe malazezëve, disa prej të cilëve kishin luftuar me separatistët e mbështetur nga Moska ne Ukrainën lindore, u arrestuan në Podgoricë, kryeqytetin e Malit të Zi. Në Serbi, ndërkohë, disa shtetas rusë janë dyshuar për koordinim të komplotit dhe u kapën me 120 mijë euro dhe uniforma të forcave speciale.

Sipas të përditshmes në Beograd “Danas” rusët gjithashtu kishin pajisje dhe ishin në gjendje të jenë të informuar për çdo gjurmë të vendndodhjes së Gjukanoviqit.

Burimet diplomatike të “The Guardian” thonë se qeveria e Beogradit në heshtje ka dëbuar rusët pas ndërhyrjes së kryetarit të Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Nikolai Patrushev, i cili fluturoi në Beograd më 26 tetor në një përpjekje të dukshme për përmbajtjen e skandalit. Ministri i brendshëm i vendit, Nebojsha Stefanoviq mohoi se qeveria ka kryer ndonjë dëbim lidhur me komplotin.

Sipas burimeve të afërta të “The Guardian”, qeveria në Beograd tha për Patrushev, ish-shefi i FSB’së (Shërbimit Federal të Sigurisë), se i kërkoi falje për që e karakterizuan si një operacion mashtrues që nuk kanë sanksionin e Kremlinit.

1

Qeveria serbe u trondit tri ditë pas vizitës së Patrushev, kur një sasi e armëve është gjetur në afërsi të shtëpisë së kryeministrit serb, Aleksandar Vuçiq. Armët u zbuluan në një udhëkryq ku makina e Vuçiq normalisht do ta ngadalësonte rrugën e tij për në shtëpi.

Stefanoviq tha se kishte “dyshime të forta” se një bankë e organizuar kriminale ishte punësuar për ta vrarë Vuçiqin për 10 milionë euro, por ai nuk do e përcaktojë se kush ishte pas komplotit të dyshuar, duke thënë se hetimet e mëtejme do të tregojnë nëse njerëzit “jashtë rajonit” ishin të përfshirë.

“Ju e dini se njerëzit që nuk e pëlqejnë Vuçiqin apo qeverinë e fortë të Serbisë, mund të kontribuojnë me të holla, si për shembull 10 milionë euro ose më shumë për të bërë një gjë të tillë” ka thënë Stefanoviq për “The Guardian”, transmeton Gazeta Express.

“Ne e dimë se njerëzit që janë potencialisht të punësuar për të bërë punë të tilla janë nga rajoni, e jo nga Serbia dhe ka pasur grupe kriminale që veprojnë në rajon që janë të përfshirë. Por, këta janë vetëm përsonat që e tërheqin këmbëzën”, ka thënë Stafanoviq.

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë