Loading…

Tifozët nuk e duan racistin Marko Arnautovic në Manchester United, pas sharjes së Ezgjan Alioskit

  • 09/08/2022 | 15:27

Tifozët nuk e duan racistin Marko Arnautovic në Manchester United, pas sharjes së Ezgjan Alioskit

Manchester United ka refuzuar transferimin e futbollistit austriak Marko Arnautovic, ky incidenti racist i tij me Ezgjan Alioskin të cilit i shau nënën shqiptare luajti rol sipas raporteve të fundit, transmeton Gazeta Metro.


Gazetarja e portalit të njohur sportiv anglez The Athletic, Laurie Whitwell, ka raportuar se Manchester United është tërhequr nga transferimi i futbollistit austriak me prejardhje serbe Marko Arnautovic nga Bologna.

Tifozët dhe publiku sportiv e cilësuan si një transferim i keq ky, për shkak të çmimit të lartë prej 20 milionë eurosh dhe karakterit ekscentrik të tij.

Bologna e kishte blerë atë nga një klub kinez Shanghai Port për 3 milionë euro ku kishte shkuar pas dy sezonesh në West Ham United në Premier League.

Një tjetër tipar që e ka ndjekur Arnautovic gjatë gjithë karrierës premtuese fillimisht ishte temperamenti i papërmbajtur dhe karakteri jo profesional.

Këto shpërthime e kanë dëmtuar Arnautovic dhe një i tillë i kishte ndodhur në ndeshjen me kombëtaren e Austrisë kundër Maqedonisë së Veriut në kampionatin europian Euro 2020, ku e kishte sharë ‘nënën shqiptare’ futbollistit të kombëtares Ezgjan Alioski.

Ai ishte ndëshkuar nga UEFA dhe kishte kërkuar falje publikisht futbollistit dhe të tjerëve në maqedonisht dhe në shqip.

Tifozët tërë ditën e djeshme i kanë kujtuar incidentin klubit anglez në rrjete sociale duke e kritikuar se si kanë mundur të anashkalojnë këtë fakt.

Disa kanë pretenduar se një tifozi me prejardhje maqedonase Michael Damevski vet klubi anglez i ka konfirmuar se ky incident me Alioski kishte luajtur rol në anulimin e transferit të mundshëm në United./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë