Loading…

Tifozët nuk mund ta kuptojnë pse VAR-i pranoi golin e parë të Manchester City

  • 21/01/2021 | 11:39

Tifozët nuk mund ta kuptojnë pse VAR-i pranoi golin e parë të Manchester City

Kishte polemikë dhe konfuzion për golin që theu bllokimin e ndeshjes në fitoren 2-0 të Manchester City ndaj Aston Villa në ndeshjen e mbetur të javës së parë në Ligën Premier.

Bernardo Silva shënoi golin e parë të ndeshjes pas një goditjeje të shkëlqyer në minutën e 79-të, por lojtarët e Villas menjëherë protestuan te gjyqtari.

Gjatë ndërtimit të aksionit, Rodri ishte mjaft i qartë në një pozicion jashtë loje ndërsa Silva drejtoi topin përpara, por ai u gjykua të ishte përsëri aktiv vetëm pasi Tyrone Mings kontrolloi topin.

Peter Walton i BT Sport së pari kishte menduar se goli duhej të ishte anuluar pasi ai besonte se Rodri ndërhyri, megjithatë ndjenja nga gjyqtarët, me ndihmën e VAR-it, ishte që pozita jashtë loje u bë e parëndësishme sapo Mings bëri prekjen.

Kontrolli i topit nga lojtari anglez ishte i qartë dhe lejoi lojtarin spanjoll Rodri të vinte në skenë dhe të rrëmbente topin për të asistuar më pak te Silva, i cili shënoi një supergol për 1-0.

Menaxheri i Villës, Dean Smith, u përjashtua për reagimin e tij ndaj vendimit të gjyqtarit John Moss.

Ilkay Gundogan vulosi fitoren me një penallti në kohën shtesë duke shënuar për 2-0.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë