Loading…

Tirana dhe Prishtina të mos ndërhyjnë në punët e Maqedonisë

  • 11/01/2017 | 14:15

Tirana dhe Prishtina të mos ndërhyjnë në punët e Maqedonisë

Ministri i Jashtëm maqedonas Nikola Poposki, ka vlerësuar si të pahijshme dhe ndërhyrje të papërshtatshme të Shqipërisë dhe Kosovës në punët e brendshme të Maqedonisë.


“Nuk është e sjellshme, dhe as e përshtatshme kur një kryeministër apo president i një vendi fqinj të ndërhyjë drejtpërdrejt në punët e brendshme, sidomos gjatë zgjedhjeve të zhvilluara në mënyrë demokratike dhe para formimit të qeverisë. Po dërgohen sinjale të gabuara në rajon. Natyrisht që kjo qasje është e rrezikshme në një vend me një traditë multikulturore. Është shumë larg nga praktika e fqinjësisë së mirë. Nëse ne të gjithë pajtohemi se e ardhmja jonë është në Evropë, atëherë lufta është për të siguruar stabilitet, paqe, drejtësi dhe prosperitet ekonomik për të gjithë qytetarët. Çdo herë kemi qenë shumë të drejtë në bashkëpunim me fqinjët. Mirë do të ishte që edhe ata të bashkohen me ne në këtë rrugë, në vend të vendosjes së minave që bartin rrezik për të gjithë”, theksoi Nikolla Poposki, për çështjen e ndërhyrjes së Tiranës dhe Prishtinës në punët e brendshme të Maqedonisë.

Reagimi vjen pas publikimit të një platforme të përbashkët të BDI, Lëvizjes Besa dhe Aleancës së shqiptarëve, e cila u shfaq pas takimit të liderëve partiak me zyrtarë të lartë të Shqipërisë dhe Kosovës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë