Loading…

Toka do të digjet pas 5 miliardë vjetësh

  • 08/12/2016 | 22:34

Toka do të digjet pas 5 miliardë vjetësh

Jeta në tokë do të digjet pas 5 miliarda vjetësh. Deri atëherë, dielli do të rritet 100 herë më shumë se që është tani, do të gllabërojë mërkurin dhe venusin para se të vdes si një yll i bardhë vetëm 2 miliardë vjetë më vonë, thuhet në studimet e fundit.


Astronautët ndërkombëtarë kanë përdorur teleskopin më të mirë në botë për të shikuar yllin L2 Puppis.

5 miliard vjetë më parë, ylli ka qenë i njejt me diellin e sotëm.

Profesori, Leen Decin, nga Instituti i Astronomëve të KU Leuven ka thënë: “5 miliard vjetë më vonë, dielli do të rritet edhe 100 herë më shumë se sa është tani”.

“Por fati i tokës ende është i papërcaktuar” shtoi Decin./gazetametro.net

3b2b97bb00000578-0-image-m-5_1481189614224

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë