Loading…

Tolerancë zero: Shkon në shtatë numri i të arrestuarve për aktet e racizmit ndaj Vinicius të Realit

  • 23/05/2023 | 17:50

Tolerancë zero: Shkon në shtatë numri i të arrestuarve për aktet e racizmit ndaj Vinicius të Realit

Vinicius Junior është aktualisht në qendër të vëmendjes në Spanjë. Ndërsa  shtypi vendas i tregon mbështetje unanime, këtë të martë, pas fyerjeve raciste të marra të dielën në Valencia, sulmuesi brazilian i Real Madridit e gjen veten në zemër të një afere të re, që do ta kishte bërë mirë.


Pasi identifikoi, të hënën, një nga mbështetësit e Valencias përgjegjës për fyerjet raciste ndaj Vinicius Junior, policia spanjolle njoftoi të martën arrestimin e tre individëve të rinj të dyshuar se kishin thënë këto ofendime. “Policia arrestoi sot tre të rinj në Valencia për sjelljen raciste të ndodhur të dielën gjatë ndeshjes mes Valencias dhe Real Madridit”, tha policia lokale.

Ky përparim vjen një ditë pas hapjes, nga zyra e prokurorit publik të Valencias, të një hetimi për “krimin e urrejtjes”, një kategori kriminale që përfshin krimet raciste në Spanjë. Këshilli Superior i Sporteve Spanjolle (CSD) tha nga ana e tij se po analizonte imazhet për të identifikuar,” autorët e këtyre fyerjeve dhe sjelljeve për të propozuar sanksionet e duhura”.

Sakaq rastësisht, policia sapo ka njoftuar edhe arrestimin e katër personave të moshave 19, 21, 23 dhe 24 vjeç në lidhje me këtë lajm. Ata akuzohen për një “krim urrejtjeje”, një kategori kriminale që përfshin krime raciste në Spanjë, tha policia spanjolle në një deklaratë për shtyp. Tre prej tyre janë “anëtarë aktivë të një grupi ultra mbështetësish të një klubi madrilen”, shtoi policia pa e identifikuar këtë klub.

Menjëherë pas ngjarjeve, emri i Frente Atlético, një grup ultras të ekstremit të djathtë nga klubi Colchonero, ishte përmendur në lidhje me sloganin e përdorur dhe të pranishëm sipër modelit, “Madridi e urren Realin”, si një formë nënshkrimi.

Hetimi i hapur në proces dhe bazuar në veçanti në dëshmi bëri të mundur konstatimin se këta katër tifozë, “të identifikuar gjatë ndeshjeve të klasifikuara si me rrezikshmëri të lartë” në kuadër të “masave parandaluese ndaj dhunës në sport”, ishin “autorët e supozuar” të varjes së këtij manekini.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë