Loading…

Tony Blair me videomesazh për kosovarët: Jam me ju, sikurse isha 20 vjet më parë

  • 12/06/2019 | 19:00

Tony Blair me videomesazh për kosovarët: Jam me ju, sikurse isha 20 vjet më parë

Ish-kryeministri Tony Blair ka uruar kosovarët për 20 vjetorin e çlirimit, përmes një videoje të publikuar, transmeton Gazeta Metro.


Ai tha se arritja e paqes është e vështirë por se beson në njerëzit e Kosovës për të zgjidhur sfidat dhe problemet.

“Në vitin 1999 NATO mori një vendim stoik të intervenojë për të parandaluar humbjen e jetëve në Kosovë, për të mbrojtur të drejtat e njeriut dhe për të siguruar stabilitetin në rajonin e Ballkanit dhe në gjithë Europën”.

“Nuk ka qenë një vendim i lehtë assesi dhe ju përkushtoj respekt lidershipit kosovar dhe përpjekjes për të siguruar praninë e OKB-së në Kosovë”.

“E vlerësoj lartë udhëheqjen e Bill Clinton dhe vendimin për të sjellë forcat paqeruajtëse për kthimin e sigurt të refugjatëve dhe personave të zhvendosur në gjithë regjionin”.

“Ne e dimë se sa e vështirë rruga drejt progresit dhe paqes, por ne gjithashtu besojmë që njerëzit në Kosovë dhe në rajon kanë kreativitet për të adresuar dhe zgjidhur shumë sfida. Krijimi i një paqe të qëndrueshme merr kohë dhe punë të zellshme”.

Blair që ka qenë ndër figurat kyçe për çlirimin e Kosovës tha se sikurse para 20 vjetëve edhe sot është pranë kosovarëve.

“Kemi qenë në anën e juaj edhe para 20 vjetësh dhe ende jemi në anën tuaj. Ju duhet që të ndërtoni vendin tuaj brenda familjeve të kombeve të Europës. Unë kam bindje se ky vizion do të jetë i plotë për qytetarët e Kosovës”.

“Ne qëndrojmë me ju, ju përshëndesim dhe ju falënderojmë ”.

Për këtë mesazh, ish-kryeministrin britanik e falënderoi edhe presidenti Hashim Thaçi përmes një postimi në Facebook./gazetametro.net

Videomesazh nga Tony Blair!

Tony Blair, ish-kryeministri britanik, ka dhënë kontribut shumë të madh për lirinë tonë. Në shenjë të falënderimit dhe respektit të madh që populli ynë ka për të, sot shumë të rinj kosovarë me krenari e bartin emrin e tij. Kosova, populli ynë, asnjëherë nuk i harron miqtë. Faleminderit për gjithçka që keni bërë për Kosovën! Faleminderit edhe për këtë videomesazh! HTH

Posted by Hashim Thaçi on Wednesday, 12 June 2019

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë