Loading…

Top lista favorite: Çfarë duhet bërë kur vizitoni Sarandën?

  • 14/06/2019 | 12:19

Top lista favorite: Çfarë duhet bërë kur vizitoni Sarandën?

Qyteti i Sarandës është një nga qytetet bregdetare më komod në Shqipëri, vetëm 20 minuta larg me anije nga Korfuzi, Greqi. Vitet e fundit, turizmi ka lulëzuar në Sarandë, dhe nga aty gjen shumë rrugë për të zbuluar perla të fshehura në jug të vendit, shkruan Gazeta Metro.


Vetë qyteti, në të vërtet nuk ka asgjë të veçantë, përveç se është komod dhe ka mundësi të mira të akomodimit dhe shumë restorante. Por rreth e rrotull qytetit ka shumë vende të vogla dhe të bukura për t’u vizituar. Kështu Saranda është një pikënisje e mirë.

Shijo plazhet përrallore të Ksamilit

Me autobus nga Saranda për në Ksamil, (me një biletë 1 mijë lekë të vjetra) mund të jetë ndalesa e parë. Katër ishujt e mrekullueshme të Ksamilit me vetëm 8.9 hektarë tokë, shfaqin një nga bukuritë më mahnitëse në të gjithë Shqipërinë. Rërë është e bardhë; uji është kristal i pastër, dhe ngjyra blu e theksuar, shkruan Gazeta Metro.7

Plazhi i pasqyrave

Një plazh i largët që ofron dhe mundësi për zhytje dhe qetësi, por që ka pak turistë, pasi e vetmja mënyrë për të shkuar këtu, është duke ecur ose me makinë. Këpucë banje janë të rekomanduara!

Hani peshk dhe ushqime deti të freskëta

Saranda dhe Ksamili janë të njohur për zgjedhjen e saj të madhe të peshkut dhe ushqime deti të freskëta. Përveç se është e shijshme, standardi është gjithashtu i lartë, dhe disi i lirë, shkruan Gazeta Metro.

Eksploroni Butrintin

Butrinti është rreth 40 minuta nga Saranda me autobus ose makinë. Butrinti, ose me emrin e lashtë Buthrotum, shtrihet në jugperëndim të Shqipërisë, 20 km në jug të portit modern të Sarandës. Pozicioni i tij është spektakolar: Qyteti i lashtë okupon pjesën kryesore të kodrës që lagej nga kanali Vivari, një rrugë e ngushtë ujore që sot lidh Korfuzin, 4 km në perëndim të Butrintit, me liqenin e brendshëm me ujë të kripur. Rrëzë një pllaje në jug të kanalit shtrihet një tokë djerrë e tharë nga ujërat që ndan Butrintin nga një sërë malesh, të cilat shtrihen përgjatë kufirit jugor shqiptaro-grek. Butrinti mendohet t’i ketë fillimet e tij në shekullin e 8 para Krishtit, me vendosjen aty të tregtarëve të Korfuzit. Butrinti që nga viti 1992 është në listën e trashëgimisë botërore të UNESCO-s.

Kalaja e Lëkurësit

Një kështjellë e bukur e ndërtuar nga mesi i shekullit 15, ndodhet midis rrënojave të fshati Lëkurës mbi majën e një kodre të lartë që ngrihet sipër qytetit të Sarandës. Nga kështjella, ju merrni një pamje të mrekullueshme të Korfuzit dhe Sarandës. Për të vizituar kalanë e Lëkurësit, nga Saranda mund të ecësh 40-50 minuta në këmbe ose të marrësh një taksi, shkruan Gazeta Metro.

Syri i Kaltër

Një zonë piktoreske e vendosur rreth 30-40 minuta nga Sarandë me makinë. Një burim natyror i ujit në një blu / ngjyrë pothuajse magjike gjelbër që është absolutisht e qartë. Burimi mendohet të jetë 45 metra i thellë, por disa thonë se është më e thellë se kaq../gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë