Loading…
Top nëntë vendet që duhet t’i vizitoni në Kosovë
  • 25/02/2018 | 13:32

Top nëntë vendet që duhet t’i vizitoni në Kosovë

“Kosova nuk është shumë e vizituar nga turistët, por ne në “Udhëtimin Top Dhjetë” mendojmë se kjo do të ndryshojë. Kosova është një vend i mrekullueshëm dhe ka shumë për të vizituar, parë, bërë dhe zbuluar. Ecni në disa nga malet më të mira të Evropës, eksploroni disa prej qyteteve më të bukura dhe mikpritëse në botë dhe shihni disa nga vendet më të mira historike të kontinenteve.


Kosova është një destinacion i shkëlqyer për t’u vizituar. Ishte e vështirë për të kufizuar atë që ky vend i vogël, por mahnitës ka për të ofruar, por ne kemi bërë një shëtitje. Këtu janë dhjetë vendet tona më të mira për tu vizituar në Kosovë.”, shkruan Traveling Top Dhjetë, transmeton gazetametro.net

Kaçaniku

Kaçaniku është një qytet i vogël me 10,000 banorë. Ajo është e vendosur në jug të Kosovës. Ashtu si shumë qytete dhe fshatra të Kosovës, edhe ky është një vend i vjetër me dëshmi të njerëzve që jetojnë në zonën që nga 1200 pes. Interesante që qyteti erdhi në emër të Erës Otomane nga fjala turke Kacanlar. Kjo është në lidhje me një bandë banditësh shqiptarë që e përdornin rajonin si një strehë.

Kështjella e vogël por e bukur

Është një qytet i vogël, i qetë dhe paqësor. Një vend i përkryer për një fundjavë të qetë. Vendasit janë miqësorë dhe mikpritës. Është kënaqësi të kalosh nëpër qytet dhe të zhytesh në atmosferë.

Një nga atraksionet turistike të disa qyteteve janë rrënojat e Kështjellës së Kaçanikut. Kalaja u ndërtua në shekullin e 16 dhe, megjithëse tani është më së shumti e shkatërruar, është ende një vend i këndshëm për t’u vizituar.


Mali i Lubotenit

Kaçaniku gjithashtu e bën kampin bazë ideal për të eksploruar malin e Lubotenit. Luboteni shtrihet në kufirin me Kosovën dhe Maqedoninë dhe ka një lartësi prej 8,196 ft. Pika është e izoluar nga pjesa tjetër e maleve Sharr, duke i dhënë asaj një sy tërheqës dhe paraqitje imponuese. Ky është një destinacion i njohur për hiking. Pranë pikës qëndron Liqeni i Livadhit i cili konsiderohet të jetë një nga liqenet më të bukura në Ballkan.

Gjakova

Disa thonë se nata në Gjakovë është më e mira në Ballkan, Aty ka dy pika më të frekuentuara. Çarshia e Vogël e cila ndodhet në qendër të qytetit dhe është më e shtrenjtë dhe  Çarshia e Vjetër që është më e lirë, por ka cilësi më të madhe.

Në këto dy pika do të gjeni do të gjeni dhjetëra kafene, bare dhe klube të zëna. Vendasit janë miqësorë dhe mikpritës, birrat janë të lira dhe të ftohta. Nëse ju pëlqen muzika live atëherë keni DJ dhe këngëtarë të cilët përformojnë çdo të premte dhe të shtune. Gjakova mund të bëhet lehtësisht destinacioni tjetër i festave të mëdha në Evropë. Një pjesë e madhe e qytetit është dëmtuar nga lufta, kështu që ka vende historike të cilat mund t’i vizitoni.
Sidoqoftë një udhëtim i Liqenit të Radoniqit është i një mrekulli, ndodhet vetëm 7 km nga qyteti. Arsyeja kryesore për të vizituar është jeta e natës.

Brezovica

Ka një arsye kryesore për të ardhur në Brezovicë: Skijimi. Është një destinacion i shkëlqyer dhe është destinacioni më i vizituar i dimrit në Kosovë. Brezovica  ka 16 km shpate me gjatësi mesatare prej 4 km. Vendpushimi është i dispozueshëm për një mesatare prej 128 ditësh në vit. Pistat e skijimit përmban 5 ashensorë të skive dhe 4 hotele. Është një vendpushim i preferuar për skiatorët, i cili ka shërbyer si mikpritës për një numër garash kombëtare dhe ndërkombëtare. Përveç kësaj, ajo përdoret si një vend trajnimi për ekipet e sporteve dimërore të Kosovës.

Sidoqoftë, për entuziastë të skijimit, Brezovica është një destinacion i shkëlqyer, prandaj ne e përfshijmë atë në listën tonë.

Shpella e mermertë, Gadime

Një destinacion i njohur pak për turistët e huaj, Shpella e Mermertë duhet të jetë e famshëm në botë. Ajo ndodhet në afërsi të fshatit Gadime, e cila u zbulua në vitin 1969. Pjesa më e madhe e shpellës është ende e pa eksploruar. Deri më tani janë eksploruar 1500 metra hapësirë ​​e plotë, me 800 metra të hapur për vizitorët. Brenda janë një shfaqje mbresëlënëse e formacioneve të bukura. Stalagmite, stalaktite dhe argonit janë karakteristika të shpellës. Ajo kushton vetëm 3 euro për të hyrë ku në këtë çmim përfshihet edhe shëtitja udhëzues. Kjo është një shpellë e bukur dhe me vlerë edhe një vizitë.

Mali Gjeravica

Ky është mali më i lartë në Kosovë. Është pjesë e Bjeshkëve të Nemuna dhe ka një lartësi prej 2656 metra mbi nivelin e detit. Qyteti më i afërt është Deçani, në të cilin mund të shkohet me autobus nga Prishtina apo Prizreni. Hiking është natyrisht aktiviteti kryesor për të bërë në Malin Gjeravica. Ecja deri te maja zgjat rreth 8 orë dhe është 11 km e gjatë. Edhe pse merr kohë nuk është shumë e vështirë ngjitja dhe kështu është e rekomanduar edhe për fillestar të ecje malore.

Është një shëtitje shumë e bukur dhe relaksuese me disa nga peizazhet më të mira natyrore në vend. Gjatë ecjes do të shihni një numër të liqeneve akullnajore, më i madhi aty është Liqeni i Deravicës dhe ndodhet pranë samitit. Ky liqen akullnajor është burimi i lumit Erenik. Këto liqene përmbajnë troftë të madhe dhe janë të përshtatshme për notim që vlen të bëhet. Mali Gjeravica është një nga shtigjet më të mira malore në Ballkan dhe kjo është arsyeja pse ajo është e përfshirë në listën tonë.
Brodi

Nëse peizazhi malor është gjëja juaj e preferuar, atëherë ju nuk do gaboni nëse vendosni të vizitoni Brodin. Fshati është i rrethuar nga male të mëdha dhe të bukura me një numër të rrugëve të mrekullueshme për ecje. Përveç hikingut dhe peizazhit, një vizitë në Brod është unike për shkak të njerëzve që jetojnë atje. Ky fshat malor është zënë kryesisht nga populli Goranci. Ka vetëm 50.000 Goranca dhe ata kanë gjuhën dhe kulturën e tyre të veçantë. Është një fshat shumë i veçantë dhe vlen të vizitosh vetëm për këtë arsye.


Për më tepër, duke përjetuar kulturën unike dhe interesante të Gorançeve, arsyeja kryesore për të vizituar Brodin është për aktivitete në natyrë. Hiking është një domosdoshmëri. Me fshatin e rrethuar nga malet ka një numër të rrugëve të shkëlqyera të ecjes. Vetëm të vini një drejtim dhe të shkoni, pa marrë parasysh rrugën ju do të përjetoni bukurinë e jashtëzakonshme natyrore.

Një mënyrë tjetër për të përjetuar malet është me kalë. Kuajt dhe mushkat janë në dispozicion për të marrë me qira për një çmim të ulët në fshat. Eksplorimi i fshatrave përreth me mushkë ose me kalë është e shkëlqyer. Një përvojë vërtet unike dhe duhet të bëni nëse jeni në këtë rajon.

Prishtina

Prishtina është një qytet shumë i gjallë dhe shumë njerëz hyjnë në vend. Ka jetë natë nga më të mirët në Ballkan, muze interesante dhe të tjerë. Është kryeqyteti i Kosovës ku mund të shkohet edhe me autobus nga Shqipëria, Maqedonia, Serbia dhe Bosnja, gjë që e bën atë një destinacion të madh në një turne në Ballkan.

Vendi kryesor i interesit gjendet në dalje të Prishtinës. Manastiri i Graçanicës është një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Është ndërtuar në vitin 1321 nga një mbretëri serbe. Është një shembull i shkëlqyer i arkitekturës mesjetare serbe. Ky manastir i bukur është në gjendje të shkëlqyer dhe vendi krenohet me të. Imazhi i kësaj ndërtese të veçantë është në shumë kartolina dhe broshura. Ju mund të shkoni atje me autobus ose me taksi. Një udhëtim rreth e rrotull zgjat 45 minuta.


Në Prishtinë, ju duhet të vizitoni Muzeun Etnografik. Ky është muzeu më i mirë në Prishtinë cili ndodhet në një ndërtesë të shekullit të 19-të.

Ka gjithashtu një numër tempujsh të bukura fetare për t’u vizituar. Pikat kryesore përfshijnë Xhaminë Jashar Pasha dhe Katedralen Nëna Terezë. Në katedrale ju mund të hyni në kullën dhe të ngjiteni deri te zilja e cila ofron një pamje të mrekullueshme të qytetit.

Prishtina ka një natë natës shumë të mirë, sidomos të premten dhe të shtunave. Ka një numër të madh të bareve dhe klube të ndryshme për të vizituar. Pronarët janë miqësorë dhe mikpritës. Ashtu si në pjesën tjetër të Kosovës, Prishtina nuk vuan nga incidentet e që vijnë si pasojë e alkoolit, ku mund të vij deri te pllakosja nëpër disa vende më të njohura të natës në Evropë.

Prizreni

Prizreni është një nga qytetet më të rëndësishme historike të Kosovës. Në shekullin e 14-të ajo shërbeu si kryeqyteti i Perandorisë Serbe. Duke hedhur syrin vigjilent mbi këtë qytet të vjetër gjendet Kalaja, e vendosur në majë të kodrës. Kjo kala ka hyrje pa pagesë. Është e hapur 24 orë në ditë dhe vlen të vizitohet sidomos gjatë natës. Është krejt një ndjenjë e frikshme, duke eksploruar këtë kala të lashtë me dritë dore; duke u futur në dhomat e vjetra dhe duke ecur përgjatë mbështetësve.

Prizreni ka një numër të rrugëve të vjetra dhe ndërtesa historike për të zbuluar. Është shumë e kënaqshme të kalosh disa orë vetëm duke ecur nëpër rrugët e vjetra otomane dhe duke parë arkitekturën e bukur.

Kisha e Zojës së Levisit u ndërtua në fillim të viteve 1300. Gjatë sundimit të Perandorisë Osmane ajo u shndërrua në një xhami. Për fat të keq kisha është e mbyllur për vizitorët, vetëm nëse merrni leje nga katedralja aty pranë. Megjithatë ia vlen të vizitosh vetëm për të ecur përreth dhe për të parë këtë ndërtesë të bukur të vjetër.

Prizreni gjithashtu ka xhami shumë të bukura. Xhamia Sofi Sinan Pasha u ndërtua në vitet 1600 dhe është një nga vendet më të rëndësishme të Perandorisë Osmane në vend. Xhamia e dytë është Xhamia Bajrakli. Kjo xhami e shekullit të 14-të konsiderohet të jetë një nga më të bukurat në Kosovë.

Peja

Ky qytet daton nga ditët e Perandorisë Serbe. Dihet si “Qyteti i Turizmit” dhe është një nga qytetet më të vizituara të Kosovës. Megjithëkëtë, Peja ruan shumicën e hijeshisë së saj.


Tërheqja kryesore këtu janë vende historike. Peja ka një Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s brenda kufijve të saj dhe një tjetër 20 minuta larg. Përveç kësaj, rrugët e vjetra të Pejës janë të mbushura me shtëpi dhe ndërtesa të tjera që datojnë në ditët e Perandorisë Osmane. Vendi i UNESCO-s, Patriarkana e Pecit është një manastir i veçantë i kuq i cili u ndërtua në shekullin e 13-të. Kompleksi përmban 4 kisha dhe një kishë të vogël. Brenda janë një numër i varreve të lashta. Ka një pemë 800 vjeçare në oborr. Hyrja është falas.

Jashtë Pejës ka shumë vende për shëtitje dhe disa bukuri mahnitëse natyrore. Kanioni i Rugovës është një grykë e bukur me mure vertikale. Është një nga vendet më të bukura të Kosovës dhe definitivisht është me vlerë një vizitë. Gryka është shtëpi për një mori të llojeve të kafshëve të ndryshme, duke përfshirë disa klane të dhive malore.

“Për shkak të përzierjes së bukurisë natyrore dhe vendeve të mrekullueshme historike, ne kemi zgjedhur Pejën si vendin tonë numër një për tu vizituar në Kosovë”, e kanë përmbyllur artikullin përgatitur për Kosovën./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë