Loading…

Tortë me kumbulla dhe arra, një ëmbëlsirë e vërtetë vjeshte

  • 30/09/2022 | 21:23

Tortë me kumbulla dhe arra, një ëmbëlsirë e vërtetë vjeshte

Përbërësit:

– 3 vezë më të mëdha apo 4 më të vogla,
– 2 filxhanë grizë,
– 2 filxhanë miell,
– 1 filxhan vaj,
– 1 filxhan jogurt,
– 1 filxhan sheqer,
– 1 qese pluhur për ëmbëlsira,
– 1 lëvore limoni,
– 50 gr rrush të thatë,
– 1 vanilje,
– 1 grusht arra të grira,
– 600 gr kumbulla.

Përgatitja:

Tundni vezët me sheqer dhe shtoni miellin, grizin dhe pluhurin e ëmbëlsirave, pastaj vajin, jogurtin, limonin, rrushin e thatë dhe gjysmën vendoseni në tepsi.

Kumbullat radhisni gjysmën dhe pjesën e mbetur të brumit rrafshojeni. Sipër qiteni pjesën tjetër të kumbullave.

Spërkatni sheqerin e vaniljes dhe një grusht arra të grira.

Piqni në 200 gradë Celsius rreth 30 minuta.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë