Loading…

Tragjedi në Izrael gjatë një feste fetare, 44 të vdekur e dhjetëra të plagosur

  • 30/04/2021 | 09:08

Tragjedi në Izrael gjatë një feste fetare, 44 të vdekur e dhjetëra të plagosur

Të paktën 44 njerëz kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur gjatë kremtimit të javës së Pashkës Ortodokse në malin Meron, në Galile, në verilindje të Izraelit.


Sipas informacioneve të mediave izraelite gjithçka ndodhi kur disa njerëz rrëshqitën dhe tërhoqën zvarrë me vete pjesëmarrësit e tjerë.

Kryeministri Benjamin Netanyahu e përshkroi atë si një “katastrofë të rëndë” dhe tha se po lutej për viktimat.

Dhjetëra mijëra thuhet se morën pjesë në këtë kremtim, duke e bërë atë ngjarjen më të madhe në Izrael që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit.

Dhjetëra ambulanca shkuan në vendin e ngjarjes, ndërsa policia u kërkoi të gjithëve të evakuoheshin.

Zyrtarët e urgjencës thanë se 38 persona ishin në gjendje kritike, ndërsa gjashtë të plagosur në gjendje më të rëndë, raporton A2.

Raportet e hershme treguan se një strukturë në vend ishte shembur, por zyrtarët më vonë thanë se ishte rezultat i një shkeljeje, pasi disa të pranishëm rrëshqitën në disa shkallë, duke bërë që të bien dhjetëra të tjerë.

Shërbimi kombëtar i emergjencave po lufton për shpëtimin e jetëve të dhjetëra të plagosurve.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë