Loading…

Tragjedi në Kanalin Anglez me 27 emigrantë humbin jetën, Britania e Franca fajësojnë njëra-tjetrën

  • 25/11/2021 | 08:55

Tragjedi në Kanalin Anglez me 27 emigrantë humbin jetën, Britania e Franca fajësojnë njëra-tjetrën

Zyrtarët britanikë e francezë fajësuan njëri-tjetrin të mërkurën, pasi 27 emigrantë vdiqën, kur barka e tyre u fundos përderisa po mundoheshin që ta kalonin në mënyrë të rrezikshme Kanalin Anglez.


Ky rast është fatkeqësia më e madhe që është regjistruar ndonjëherë me emigrantë në Kanalin Anglez, shkruan Reuters.

Kanali Anglez është njëra ndër linjat më të ngarkuara të lundrimit në botë. Trafikuesit zakonisht i stërngarkojnë gomonet me njerëz, duke i lënë pak mbi ujë dhe në mëshirë të valëve përderisa emigrantët mundohen ta arrijnë bregdetin britanik.

Kryeministri britanik, Boris Johnson, tha se është i tmerruar dhe i bëri thirrje Francës që të bëjë më shumë për t’ua pamundësuar njerëzve përpjekjet për ta kaluar kanalin ujor.

Në anën tjetër, presidenti francez, Emmanuel Macron, tha se Britania duhet të ndalojë së politizuari problemin për përfitime të brendshme, ndërsa ministri francez i Punëve të Brendshme, Gerald Darmanin, tha se Britania duhet të jetë pjesë e përgjigjes.

Franca fillimisht raportoi për 31 të vdekur, por shifra më pas u ul në 27, thanë zyrtarët qeveritarë. Ministri Darmanin tha se dy emigrantë gjenden në gjendje kritike në spital me hipotermi të rëndë.

Policia franceze arrestoi katër trafikues njerëzish të dyshuar për përfshirje në rastin tragjik. Darmanin tha se kombësia dhe identiteti i emigrantëve nuk dihet.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë