Loading…

Trajtime natyrale kundër rënies së flokëve

  • 03/02/2023 | 11:11

Trajtime natyrale kundër rënies së flokëve

Rënia e flokëve paraqet problem serioz për shumë njerëz. Preparatet e ndryshme kozmetike shpesh mund të shkaktojnë rënie më të madhe të flokëve, në vend se të parandalojnë një gjë të tillë.


Në mënyrë që të liroheni nga ky problem, provojeni ndonjë nga këto trajtime natyrale, përzierje që mund t’i përgatisni në shtëpi e të mos humbni shumë para dhe kohë.

Më poshtë i keni tri përzierje kundër rënies së flokëve:

Tundeni një të verdhë të vezës derisa të bëhet shkumë, shtoni një lugë të vogël rum dhe një lugë të vogël vaj ricini. Aplikojeni këtë maskë në flokë dhe masazhojeni lehtë kokën. Rekomandohet që kjo masë të qëndrojë në kokë të paktën tri orë, por do të ishte edhe më mirë të qëndronte gjatë tërë natës. Pastaj shpëlani flokët me ujë në të cilin keni shtrydhur lëng limoni.

Përsëriteni këtë tretman një herë në javë, derisa ta arrini rezultatin e dëshiruar.

Maska tjetër ka për bazë hithin. Hidhni 100 gr. rrënjë hithi në një litër alkoool prej 70% dhe lëreni masën të qëndrojë për shtatë ditë. Pastaj hidheni përzierjen e fituar në një shishe të pastër dhe shtojani disa pika vaj ricini. Me këtë përzierje duhet t’i masazhoni rrënjët e flokëve çdo ditë, shkruan femina.

Dhe, për fund, edhe një ilaç natyral. Ziejini 100 gr. hithra në gjysmë litër ujë për 20 minuta. Mbulojeni enën dhe lëreni përzierjen të qëndrojë për tetë orë. Pastaj kullojeni lëngun dhe shtojani uthull molle.

Masazhojini rrënjët e flokëve çdo natë me këtë maskë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë