Loading…

Transformimi i FSK’së të bëhet në koordinim me NATO’n e Amerikën

  • 14/02/2017 | 16:01

Transformimi i FSK’së të bëhet në koordinim me NATO’n e Amerikën

Debati për shndërrimin e Forcës së Sigurisë të Kosovës ka nisur në Kuvendin e Kosovës. Shndërrimi i FSK’së po shihet si i domosdoshëm, por që duhet të bëhet në një koordinim të plotë me NATO’n e aleatët tjerë.


Për transformimin e FSK’së ka folur edhe ministri i kësaj force, Haki Demolli. Ai ka potencuar se koordinimi me NATO’n dhe aleatët e tjerë është i domosdoshëm në procesin e shndërrimit të kësaj force në ushtri.

“Transformimi i FSK’së duhet të bëhet në koordinim me NATO’n . Kjo duhet të bëhet pasi synimet e FSK’së lidhen me anëtarësimin në NATO”, ka thënë ministri Demolli.

Koordinimin me aleatët gjatë procesit të shndërrimit të FSK’së, të domosdoshëm e ka parë edhe Ganimete Musliu e PDK’së.  Ajo madje këtë e ka quajtur moment jetik të Kosovës, raporton gazetametro.net.

“Tani për Kosovën është një moment jetik. Janë pjekur kushtet që FSK të shndërrohet në FAK. Kjo duhet të bëhet në koordinim me NATO’n, aleatët tjerë e Amerikën”, ka thënë Musliu.

16763620_1412461748816202_937110_o

Ndërkaq, ajo ka thënë se një konsensus politik në këtë temë është i mirëseardhur. Po ashtu, bashkimin e gjithë përfaqësuesve politikë në këtë temë, me rëndësi e ka vlerësuar edhe deputeti i LDK’së, Anton Çuni.

“Rezoluta e përbashkët do ta ketë një simbolikë të mirë. Po i hapim rrugë ushtrisë në një ditë të mirë, atë të Shën Valentinit”, ka thënë Çuni.

Ndryshe, debati në Kuvendin e Kosovës për shndërrimin e FSK’së në ushtri, po vazhdon.
Gazeta Metro do t’u mbajë të informuar për debatin në Kuvend./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
mar[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë