Loading…

Transmetime të drejtpërdrejta që kanë tronditur publikun

  • 17/11/2016 | 10:47

Transmetime të drejtpërdrejta që kanë tronditur publikun

Vdekja e Tommy Cooper
1-29

Në një emisoni  të drejtpërdrejtë të quajtur “Live from her Majesty’s” komediani i njohur Toomy Cooper po përformonte për publikun. Gjatë shfaqjes Cooper ishte duke qeshur me të madhe kur papritur ra në tokë, ai në të vërtet  pësoi sulm në zemër. Askush nuk e besoi menjëherë, të gjithë menduan se edhe kjo ishte pjesë e shfaqjes së tij, madje edhe ata të emisionit. Pastaj duke e parë që nuk po reagonte e kuptuan që kjo nuk qe pjesë e shfaqjes së tij, dhe i ofruan ndihmë.

Vrasja e Allison Parker dhe Adam Ward
1-33

Kjo është një nga ato raste të rralla televizive ku ekuipazhi i xhirimeve përfshihet nga raste tronditëse. Gjatë një interviste të drejtpërdrejtë që po jepte një protagonist filmi në ambientet ku po bëheshin xhirimet, papritur u dëgjuan disa të shtëna. Në atë moment u kry një vrasje  e dyfishtë, të një qifti si pasojë e zënkës mes tyre, ku vrasësin Allison Parker dhe Adam Ward e kishin dëbuar nga puna. E gjithë ngjarja u filmua nga kamerat për rreth dhe ai u kap shumë shpejt dhe u dërgua në polici.

Pengmarrja e auobusit
1

Transmetim direkt i cili ka tmerruarr  miliona njerëz për 90 minuta sa ishte duke u shikuara nga televizionet. Një ish oficer policie Philipino Ronaldo Mendoza mori peng një autobus turstik me 25 pasagjerë, në shenjë proteste duke kërkuar të kthej prapë në shqyrtim kërkesën e tij, pasi e shkarkuan nga puna.  Ekipi i sigurisë “Manilla Swat” u mundua ta ndalojë këtë atubous dhe t’i kthej njerëzit shëndosh e mirë, por Mendoza u rezistoi atyre dhe gjatë këtyre 90 minuta u krye një luftë me armë zjarri, kur 8 persona u vranë aksidentalisht, bashkë me ta edhe Mendoza gjeti vdekjen.

Rrethimi brutal
mountcarmelfire04-19-93-n

Një rrethim brutal 51 ditor i kompleksit Waco ka qenë një nga fatkeqësitë më të tmerrshme të viteve 90-ta. Një grup fetar Davidianët kanë qenë pjesë e këtij tmerri që u bënë atë kohë duke u ndjekur vazhdimisht nga mediat. Nga ky rrethim gjetën vdekjen 76 persona, duke përfshirë edhe udhëheqësin David Koresh, ndërsa pjesëtarët e tjerë që shpëtuan (ata që kryen këtë akt brutal) u arrestuan.

Vetëvrasja
1-30

Christine Chubbuck ka pasur një karrierë të shquar në media, dhe nuk ishte e paramenduar ndonjëherë që ajo të bënte diçka të tillë, si kjo e vetëvrasjes. Derisa ishte në transmetim të drejtëpeërdrejtë ajo u kthye nga kamera që kishte pranë dhe tha: Në përputhje me politikën, unë ju ftoj juve të shihni gjak dhe diçka që se keni parë deri tash” dhe  e qëlloi veten në kokë me revole./gazetametro.net

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë