Loading…

Tre mënyra të zgjuara për të humbur peshë pa dietë të rënduar

  • 24/11/2021 | 22:54

Tre mënyra të zgjuara për të humbur peshë pa dietë të rënduar

A e dini se ju mund të humbni peshë duke ndryshuar dietën tuaj dhe duke futur zakone më të pastra të të ngrënit me ushqime të herëpashershme?


Nutricionistja Azra Khan ka ndarë tre mënyra të zgjuara me tw cilat mund të arrini peshën tuaj të dëshiruar, pa bërë asgjë shumë dramatike.

Khan tha se dikush mund të krijojë me zgjuarsi një “deficit kalori” në dietën e tyre pa kompromentuar atë që hanë. Një deficit kalori është në thelb një mungesë e numrit të kalorive që konsumon, në raport me numrin e kalorive që nevojiten për të mbajtur peshën aktuale të trupit.

Këtu janë disa mënyra të sigurta për të humbur peshë pa mbajtur dietë:

Trajnim me peshë
Nutricionistja këshilloi se ky proces do të ndihmojë në rritjen e metabolizmit duke rritur muskujt tuaj.

Agjërim me ndërprerje
Agjërimi me ndërprerje përfshin agjërimin për një periudhë kohe pas ngrënies së një vakti të shëndetshëm. Parimi bazë është t’i jepet trupit kohë për të tretur ushqimin, djegur yndyrën e tepërt të trupit dhe detoksifikimin. Konsiderohet më i përshtatur me ritmin cirkadian të trupit.

Të kesh 1 gram proteinë për kg peshë trupore
Eksperti këshillon që të hani dhe të përfshini më shumë proteina në dietën tuaj, në mënyrë që të qëndroni të ngopur dhe të ngopur për më gjatë, në krahasim me ndjenjën e urisë dhe ngrënies gjatë gjithë ditës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë