Loading…

Rritet papunësia në Gjermani?

  • 05/11/2016 | 13:47

Rritet papunësia në Gjermani?

Gjermania ndonëse favorite për shumë qytetarë kosvarë për të punuar atje, nga tetori i këtij viti ka regjistruar një numër të konsiderueshëm të të papunëve.

Të papunë janë 2.54 milionë njerëz, por kjo shifër sipas një shkrimi të Deutsche Welle edhe pse ka ngritje të papunësisë, nuk e bën Gjermaninë si vend për t’u theksuar papunësia.

Ekonomistët besojnë se tregu i punës vitin e ardhshëm do të duhet të përballet me rreth 70 mijë deri 90 mijë të papunë shtesë. Disa madje flasin për 160.000. Kjo sepse shumë refugjatë janë vendsur atje tash e disa vite, dhe pritet që vitin tjetër të aplikojnë për punë, çka e shton inetresimin e punësimit.

Në Gjermani shkalla e papunësisë është vetëm 5%, çka e bën këtë vend shumë më produktiv nga vendet tjera. Kjo nuk e rrezikon shumë tregun gjerman.

 

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë