Loading…

Trendafilova zgjidhet kryetare e Gjykatës Speciale

  • 14/12/2016 | 16:00

Trendafilova zgjidhet kryetare e Gjykatës Speciale

Ekaterina Trendafilova është emëruar kryetare e Gjykatës Speciale.

Emërimi i saj vjen pasi Paneli Përzgjedhës dorëzoi rekomandimet tek Autoriteti Emërues, Alexandra Papadopulou, shefe e Misionit të EULEX-it në Kosovë.

Trendafilova është juriste, avokate dhe akademike nga Bullgaria, me përvojë të madhe në ligjin kriminal ndërkombëtar dhe ligjeve për të drejtat e njeriut.

Ajo shërbeu si gjyqtare në Tribunalin e Hagës prej vitit 2006 deri më 2015. Ajo ishte edhe profesoreshë e drejtësisë në Universitetin e Sofias.

Trendafilova është emëruar kryetare për katër vjetët e ardhshme dhe do të fillojë punën prej janarit të vitit 2017.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë