Loading…
Tronditëse: Shumica e të rinjve në Maqedoni duan të ikin nga vendi
  • 06/12/2018 | 13:51

Tronditëse: Shumica e të rinjve në Maqedoni duan të ikin nga vendi

Qendra për Hulumtim dhe Krijim të Politikave ka nxjerrë disa rezultate shqetësuese në lidhje me disponimin e të rinjve në Maqedoni për të qëndruar në vend.


Rezultatet e hulumtimit tregojnë se shumica e të rinjve në Maqedoni mendojnë të largohen nga vendi, shkruan gazetametro.net

Më konkretisht, të dhënat nga hulumtimi thonë se rreth 76.7% e të rinjve në Maqedoni duan të largohen nga vendi për në vendet e BE’së.

Arsyet për këtë janë socio-ekonomike; papunësua, kushtet e këqia në punë, ambienti shoqëror, pasiguria ekonomike dhe politike, sistemi jo i mirë arsimor e diskriminimi.

Të dhënat gjithashtu thonë se nuk ka asnjë dokument strategjik për të parandaluar migrimin e të rinjve nëpër vende të tjera. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë