Loading…

Tronditje për Joe Bidenin: Republikani fiton garën që shihej si referendum për presidencën e tij

  • 03/11/2021 | 16:15

Tronditje për Joe Bidenin: Republikani fiton garën që shihej si referendum për presidencën e tij

Republikani Glen Youngkin është zgjedhur si guvernatori i ardhshëm i Virgjinias në një rezultat tronditës për Demokratët në pushtet.


Ai ishte 2.1 pikë përpara ndaj kandidatit demokrat Terry McAuliffe, kur u numëruan 99 për qind të votave.

Z. MacAuliffe, që kishte qenë guvernator prej 2014 e deri më 2018, pa që epërsia në sondazhe u zhduk në javët e fundit, raporton BBC, përkthen Periskopi.

Këto votime janë parë gjerësisht si referendum për presidencën e Joe Biden, dhe humbja ka dekurajuar shumë partinë e tij.

Biden kishte fituar me 10 pikë në Virgjinia në zgjedhjet presidenciale që u mbajtën rrafsh një vit më parë.

Në fjalimin e tij para fansave, z. Youngking premtoi se do ta niste punën menjëherë për ta transformuar shtetin. /Periskopi

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë