Loading…

Trudeau: Kanada ka hyrë në valën e dytë të koronavirusit

  • 24/09/2020 | 18:38

Trudeau: Kanada ka hyrë në valën e dytë të koronavirusit

Kryeministri Kanadez Justin Trudeau, thotë se vendi është në një valë të dytë të COVID-19 dhe paralajmëroi se është në prag të një sezoni vjeshtor që mund të jetë shumë më keq se pranvera, transmeton Gazeta Metro.


Trudeau vuri në dukje se kur Kanadaja hyri në bllokim më 13 mars kishte 47 raste të reja të konfirmuara të COVID-19 dhe vetëm të mërkurën, Kanada kishte mbi 1000.

“Ne nuk mund t’i ndryshojmë numrat e sotëm, madje as të nesërmen – ata ishin vendosur tashmë nga ajo që bëmë, ose nuk bëmë, dy javë më parë,” tha Trudeau në një fjalim të rrallë televiziv kombëtar.

“Por ajo që mund të ndryshojmë është vendi ku jemi në tetor dhe në dimër. Ka shumë të ngjarë që nuk do të mblidhemi për Falënderimet, por gjithsesi kemi një goditje për Krishtlindje.”

Në fjalën e tij Trudeau u bëri thirrje Kanadezëve që të mbajnë maska ​​dhe të shkarkojnë aplikacionin qeveritar COVID që lejon një person të dijë nëse ata kanë ardhur në kontakt të ngushtë me dikë që ka rezultuar pozitiv.

“Së bashku, ne kemi fuqinë për ta marrë këtë valë të dytë nën kontroll,” tha ai.

Trudeau tha se qeveria e tij do të bëjë “gjithçka që duhet” për të mbështetur Kanadezët dhe ekonominë gjatë pandemisë ndërsa qeveria e tij Liberale paraqiti përparësitë e qeverisë për një sesion të ri të Parlamentit në një fjalim të mërkurën më parë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë