Loading…

Trump bllokon Bloomberg News: Nuk i lejon ta mbulojnë fushatën e tij

  • 03/12/2019 | 08:50

Trump bllokon Bloomberg News: Nuk i lejon ta mbulojnë fushatën e tij

Presidenti amerikan Donald Trump tha se nuk do të lejoj më që reportën e Bloomberg News, të mbulojnë ngjarjet e fushatës për shkak të mbulimit të paragjykimeve, një akuzë që organizata e lajmeve e hodhi poshtë, transmeton Gazeta Metro.


Vendimi vjen një javë pasi themeluesi i shërbimit të lajmeve, miliarderi Michael Bloomber, njoftoi se do kandidonte për president. Dhe Bloomberg Neës, të cilin ish-kryetari i bashkisë së Nju Jorkut e themeloi në 1990, tha se nuk do ta hetojë atë ose rivalët e tij demokratë, por do vazhdojë të hetojë administratën Trump.

Menaxheri i fushatës Trump, Brad Parscale e quajti atë një vendim shqetësues për zyrtarizimin e politikave preferenciale të raportimit. Ai tha se gazetarët e Bloomberg nuk do të ishin më të besueshëm për të mbuluar ngjarjet e fushatës derisa politika të tërhiqet.

”Ne jemi mësuar me praktikat e padrejta të raportimit, por shumica e organizatave të lajmeve nuk i shpallin paragjykimet në mënyrë publike”, tha Parscale.
Ndërsa redaktori i përgjithshëm i Bloomberg, John Micklethëait tha se akuzat e parajgykimit nuk janë shumë larg nga e vërteta.

”Ne kemi mbuluar Donald Trump në mënyrë të drejtë dhe në mënyrë të paanshme që kur ai u bë kandidat në 2015, dhe do vazhdojmë ta bëjmë këtë pavarësisht kufizimeve të vendosura”, tha ai.

Ndërsa shumë kritikë kanë thënë se kjo do të parandalojë që organizata e lajmeve të bëjë raportime të thella për fushatën./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë