Loading…

Trump duket se e ka seriozisht me Kinën

  • 05/12/2016 | 11:00

Trump duket se e ka seriozisht me Kinën

Presidenti i posazgjedhur amerikan Donald Trump përsëri e kritioi ashpër Kinën, vetëm dy ditë pasiqë me komunikimin direkt me kryeministren e Tajvanit, shkaktoi reagimin e Pekinit zyrtar.

Trump në dy twite të cilat i publikoi natën vonë sipas kohës lokale, e akuzoi Kinën se me qëllim po e devalvon valutën e vet, si dhe për “pozim ushtarak” në Detin e Kinës jugore, transmeton gazetametro.net.

“A na ka pyetur Kina se a është në rregull që të devalvojë valutën e vet (me çka i vështërsohet kompanive tona të konkurojnë), ose të imponojnë tatimet e larta të prodhimeve tona, (gjersa SHBA-të nuk i tatimojnë), ose të ndërtojnë kompleks të madh ushtarak në mes të Detit të Kinës jugore? Mendoj se jo”, ka shkruar Trump në Twitter.

Ende nuk është e qartë se sa e ka zemëruar Kinën Trump me këto deklarata, pasiqë ende nuk ka ndonjë reagim nga atje. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë