Loading…

Trump emëron avokat të rinj për mbrojtjen në gjyqin e tij të ardhshëm

  • 01/02/2021 | 14:50

Trump emëron avokat të rinj për mbrojtjen në gjyqin e tij të ardhshëm

Ish-presidenti i SHBA, Donald Trump emëroi të dielën dy avokatë të rinj për të udhëhequr mbrojtjen në gjyqin e tij të ardhshëm për pushimin e Senatit, pasi papritmas u njoftua largimi i avokatëve të mëparshëm.


Avokatët David Schoen dhe Bruce Castor do të kryesojnë mbrojtjen në gjyqin e caktuar të fillojë në 9 shkurt, tha zyra e Trump në një deklaratë. Schoen tashmë ka ndihmuar Trump dhe këshilltarët të përgatiteshin për procedurat, sipas zyrës së ish-presidentit.

Butch Bowers dhe Deborah Barberi, dy avokate të Karolinës së Jugut, nuk janë më në ekipin e Trump.

Senati amerikan do të konsiderojë një artikull të fajësimit të kaluar nga Dhoma e Përfaqësuesve në 13 janar duke akuzuar Trumpin për nxitjen e sulmeve të 6 Janarit të Kapitolit të Sh.B.A nga ndjekësit e tij, një tërbim që la të vdekur pesë persona. Trump do të paraqesë një përgjigje ndaj akuzave të fajësimit të martën.

Dyzet e pesë republikanë të Senatit mbështetën një përpjekje të dështuar javën e kaluar për të ndaluar gjyqin e fajësimit të Trump, në një shfaqje të unitetit të partisë që disa përmendën si një shenjë të qartë se Trump nuk do të dënohet për nxitje të kryengritjes në Capitol.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë