Loading…

Trump flet për qëndrimin në bunkerin e Shtëpisë së Bardhë: E bëra për inspektim jo për t’u mbrojtur nga protestuesit

  • 04/06/2020 | 18:28

Trump flet për qëndrimin në bunkerin e Shtëpisë së Bardhë: E bëra për inspektim jo për t’u mbrojtur nga protestuesit

Presidenti amerikan, Donald Trump tha se ai shkoi nën bunkerin e Shtëpisë së Bardhë për një ‘inspektim’ e jo për të mbrojtur veten nga protestuesit, transmeton Gazeta Metro.


Presidenti amerikan u dërgua në bunker gjatë demonstratave të premten, me raportet që sugjeronin se ai kishte qëndruar aty për dy orë bashkë me gruan e tij Melanie Trump dhe djalin Barron. Por ndërsa republikani pranoi se kishte qenë në bunker, ai këmbënguli që ai të kishte qenë vetëm pak kohë dhe nuk kishte asnjë lidhje me protestat.

Ai i tha Fox News Radio: ‘Ishte shumë më tepër për inspektimin. Unë isha atje për një periudhë të vogël.

‘Ata thanë se do të ishte një kohë e mirë për të zbritur dhe të hedhin një vështrim sepse ndoshta dikur do të të duhej’.

Trump vazhdoi të përsëriste kërcënimin e tij për veprim ushtarak në Nju Jork, duke vazhduar përpjekjet e tij për të lidhur trazirat civile pas vdekjes së George Floyd me drejtuesit liberalë në qytet.
‘Nëse ata nuk e marrin aktin e tyre të rregulluar, unë do ta zgjidh atë. Unë do ta zgjidh atë shpejt,’ tha ai.

Presidenti gjithashtu mohoi që gazi lotsjellës të përdorej për protestuesit paqësorë përpara një kishe historike në ëashington DC për të pastruar rrugën që ai të bënte një fotografi duke kundërshtuar llogaritë e shumë personave që ishin të pranishëm.

Ai tha: ‘Tani, kur shkova, nuk i thashë” Oh, largohu! ‘ Unë nuk e di se kush ishte atje ‘.
Protestat kanë eskaluar në SHBA që nga vdekja e 46-vjeçarit Floyd në Minneapolis, pasi një oficer i policisë u filmua duke u gjunjëzuar në qafë për të paktën tetë minuta./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë