Loading…

Trump harron krizën e koronavirusit: Nënshkruan urdhërin që lejon minimin e burimeve nga Hëna

  • 09/04/2020 | 19:44

Trump harron krizën e koronavirusit: Nënshkruan urdhërin që lejon minimin e burimeve nga Hëna

Presidenti Donald Trump ka nënshkruar një urdhër ekzekutiv që lejon minimin e burimeve nga hëna dhe asteroidet, duke vazhduar një interes dekadash amerikanë për ta bërë këtë, transmeton Gazeta Metro.


Me kthimin e afërt të astronautëve amerikanë në Hënë të planifikuar për 2024, kjo çështje është më e vërtetë se sa ka qenë për disa dekada.

Por SHBA nuk është e vetmja. Agjensia Evropiane e Hapësirës (ESA) gjithashtu dëshiron të minojë hënën, dhe kombet që mbajnë hapësirat botërore kanë qëndruar të gjithë jashtë një traktati të vitit 1979 që thotë se kombet do të përmbahen nga minierat në hapësirë.

Traktati i 1967 mbi parimet që rregullojnë veprimtaritë e shteteve në eksplorimin dhe përdorimin e hapësirës së jashtme, përfshirë Hënën dhe trupat e tjerë qiellorë, përshkruan mënyrën se si bota pranon të sillet në hapësirë. Ne duhet të jemi paqësor, të konsiderojmë veten ambasadorë për Tokën dhe t’i rezistojmë kolonizimit ose pretendimit të hapësirave.

SHBA është një nga 109 nënshkruesit e kompletuar plotësisht të këtij traktati. Por askush nuk ka bërë përparim të mjaftueshëm në hapësirë ​​për të provuar me të vërtetë pjesët përbërëse të këtij traktati të rëndësishëm, dhe realiteti politik i hapësirës mund të përfundojë më shumë si Antarktida. Një duzinë vendesh kishin bërë pretendime territoriale ose ndërmarrje kërkimore në Antarktidë deri në kohën kur u prezantua sistemi i Traktatit të Antarktikut në vitin 1959.

Shumë kombe nënshkruan dhe vazhdojnë të respektojnë këtë traktat, por të tjerët këmbëngulin se ata mund të bënin akoma çfarë të donin. Ata thjesht nuk kanë dashur.

Shkencëtarët dhe studiuesit po investojnë shumë kohë dhe burime në mënyrat se si astronautët do të jenë në gjendje të mbledhin atë që është rreth tyre në Hënë ose në Mars, në mënyrë që të bëjnë materiale ndërtimi, strehim për mirëmbajtjen e jetës dhe madje edhe lëndë djegëse të rinovueshme për njerëzit që qëndrojnë në këto qiellorë Trupat.

Sapo ideja e trafikut të hënës të bëhet më e zakonshme dhe më pak abstrakte, fuqitë botërore do të duhet të luftojnë përsëri me politikën hapësinore, sepse çdo grup përfundimisht do të duhet të krijojë rregulla së bashku dhe të vendosë se çfarë të bëjë me njerëzit që shkelin rregullat. Në të vërtetë, kur bëhet fjalë për ligjin e hapësirës, ​​ky është vetëm fillimi.

Por çfarë është minimi në Hënë?

Që kur filluan misionet në Hënë, njerëzit kanë ëndërruar për ditën kur mund ta kolonizojmë atë një ditë. Kohët e fundit, është propozuar idea e kërkimit dhe minierave në Hënë. Kjo është pjesërisht për shkak të kërkimit të rinovuar të hapësirës, por edhe rritjes së kompanive private të hapësirës ajrore dhe industrisë NeëSpace.  Megjithë sfidat, shfrytëzimi i burimeve të Hënës është i mjaftueshëm për të frymëzuar kompanitë private dhe agjensitë hapësinore nga vendet e shumta për të marrë minierën e Hënës shumë seriozisht./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë