Loading…
Trump i bën një dhuratë kryeministrit hebre: E njeh këtë vend si pjesë të Izraelit
  • 26/03/2019 | 17:13

Trump i bën një dhuratë kryeministrit hebre: E njeh këtë vend si pjesë të Izraelit

Presidenti i SHBA’së Donald Trump njeh Golan Hights si pjesë të Izraelit, transmeton Gazeta Metro.


Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka njohur aneksimin që ka bërë Izraeli në vitin 1981 të Golan Hights në Siri me rastin e vizitës së kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu.

Kjo tokë strategjike iu njoh Izraelit kështu duke e nervozuar Sirinë.

Në Shtëpinë e Bardhë, Trump nënshkroi proklamacionin që njeh këtë pjesë si pjesë të Izraelit. Kjo lëvizje e Trump është bërë e njohur javën e kaluar në një tweet dhe po konsiderohet si një lëvizje e hapur.

Në anën tjetër Benjamin Netanyahu e kishte shtyrë këtë qështje përpara qysh nga shkurti i 2017. Pasi që presidenti amerikan nënshkroi proklamacionin, zgjati lapsin e ia dha Netanyahut duke i thënë: ‘’Jepjani këtë popullit të Izraelit’’. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë